Życie kształtami słów pisane…

Ocena poezji nie należy do kwestii z cyklu łatwych i przyjemnych, pomijając samo obcowanie z nią, które do takowych owszem, należy. Jej analiza i próba zrecenzowania jest tym trudniejsza, kiedy pod lupę brany jest nie pojedynczy autorski tom wiersz, a zbiór twórczości wielu autorów bardzo odmiennych względem warsztatu. Sama książka, co na pierwszy rzut oka widać, jest tomem potężnym. Pomiędzy ponad 500 stronami skrywa twórczość niemal 70 autorów z całej Polski, z mniejszym lub większym dorobkiem artystycznym. Ciekawą czytelniczą obserwacją jest to, że w recenzowanej przeze mnie antologii Życie kształtami słów pisane… (Wyd. KryWaj, Koszalin 2017), można zobaczyć wiele intrygujących nie tylko stylów pisania wierszy, ale i bardzo od siebie różnych spojrzeń na to samo zagadnienie, np. dotyczące miłości, zwłaszcza, że zbiór podzielony jest na pięć tematycznych rozdziałów. Cztery pierwsze inspirowane są stale powtarzającym się cyklem życia metaforycznie ukrytym pod nazwami pór roku, piąty zaś to wiersze nawiązujące do facebookowej grupy Kształty Słów, której inicjatorem jest Tomasz Michał Jeka, również współtwórca tejże antologii. Jak czytamy w autorskim wstępie – Prawem natury są zmiany, wszystko rodzi się i odchodzi – tak jakby jedno z drugim było powiązane w niekończący się łańcuch zdarzeń. Narodziny i śmierć – najdziwniejsza para zamykająca klamrami każdą historię. W bogactwie życia te dwie stałe – jak twarde okładki i książki zamykają jej treść. Samo wspomniane przeze mnie porównanie do pór roku i natury nie jest przypadkowe, bo jak czytamy dalej – Wschody słońca, wschody księżyca dyktują czas narodzin – ziemia jak i my otwiera na nie oczy (…) I tak jest z nami – szukamy chwili spoczynku, oddechu dla wewnętrznego skołatania. Na arenie przyrody odnajdujemy znaki, odnajdujemy je w sobie, wsłuchując się w jej głos, ulegamy im jak odwiecznemu zewowi. Ale w zamyśle tejże antologii można znaleźć również inspirację muzyką. Nie trudno zauważyć odniesienia do jednego z największych utworów Vivaldiego – Czterech pór roku, co zresztą sam autor potwierdza w zacytowanym przeze mnie wstępie.

Warto również wspomnieć, iż niniejszy zbiór dedykowany jest zmarłemu członkowi grupy Kształty Słów Krzysztofowi Lasocie, poecie mającemu duży wpływ na rozwój tejże grupy literackiej.

Czytając antologię Życie kształtami słów pisane… oddajemy się po prostu nie tylko pięknu przyrody, do której tak bardzo uciekamy od wszechobecnego zgiełku i narastających w nas niekiedy emocji i przeżyć, ale przede wszystkim przechodzimy krok po kroku przez całe życie. Dorastamy wraz z każdym przeczytanym wierszem przechodząc szlakiem młodzieńczej euforii, uśmiechu, szczęścia, ale też smutku, rozpaczy, życiowych refleksji, już tej dojrzałej. Od wielkich rozstań i pożegnań do tak samo wielkich i silnych miłości. Wspomnień dzieciństwa, sensu istnienia, tęsknot i oczekiwań. Od pierwszych chwil na tym świecie, aż do tych ostatnich. Dotykając wersami jesiennych liści, stąpając po trzeszczącym pod naszym naporem śniegu, smagani wiosennym wiatrem, by w końcu zanurzyć się w cieple lata.

A Jeśli miałabym wskazać wiersze, które szczególnie zwróciły moją uwagę. Byłoby to dość sporne, gdyż w zbiorze tak wielu dobrych wierszy, trudno byłoby wskazać jeden lub dwa, więc tę kwestię pozostawiam każdemu czytelnikowi z osobna, aby na własną rękę mógł przejść szlakiem wierszy i znaleźć ten lub te, które określi później mianem ulubionych.

 

Recenzja opublikowana również na stronie www.annajakubczak.wordpress.com

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

1 thought on “Życie kształtami słów pisane…

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via