Własna siła – rysunkowa opowieść w 15 krokach

Galeria prac Własna siła otwiera nowo-powstały cykl Horizon Art. Co dwa miesiące na łamach „Horyzontu” w dziale „Malarstwo” ukazywać się będzie twórczość plastyczno-malarska redaktorów magazynu, współpracujących z nami artystów oraz gościnnie czytelników  Magazynu Kulturalnego Horyzont (wyłaniana w konkursach).

Własna siła to cykl autorstwa Małgorzaty Goludy redaktorki działu graficznego naszego magazynu”, autorki tomów poezji i książek m.in: Surrealistyczne Grafiki Małgosi Goludy -Wydawnictwo FOKA Szczecin 2008 czy Biały labirynt – Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013;  grafika oraz członka szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Nie jest to jednak pierwsza galeria prac w karierze artystycznej autorki, jak sama przyznaje cykl ten  wyjątkowo różni się od moich poprzednich, głównie zastosowanym formatem A5 oraz nonszalancką wręcz techniką, na którą pozwoliło zastosowanie tuszu, jego nieprzewidywalność i ożywianie na papierze rysunków.

 

Czym jest seria Własna siła? 

Każda z prac ukazuje odmienne wydarzenia, których bohaterem jest Płonąca Zapałka. Przedstawione na rysunkach sytuacje nie bez powodu są posępne, przygnębiające, nieprzyjazne, dekadenckie, melancholijne, czy wręcz stwarzające obawy oraz emanujące samotnością.  Jednak zakończenie wędrówki owej Zapałki rozprasza mrok, który – można mieć wrażenie – w żadnym razie się nie skończy. Ale ostatecznie ogień przetrwa. I choć życie to ból, a zła nie da się zmienić dobrem, można je dobrem zwyciężyć – serce uszlachetnione cierpieniem starzeje się zawsze ostatnie. Można to odnieść do naszych codziennych sytuacji, ludzkiego zagubienia,  jednak interpretacje pozostawię odbiorcom. 

            Dlatego też na końcowej pracy zapałka staje się motylem, kwintesencją duszy, która po tylu trudach nie musi się o nic już troskać. – wyjaśnia autorka.

Polecamy

Redakcja Magazynu Kulturalnego Horyzont

 

This slideshow requires JavaScript.

 


Małgorzata Goluda – (Główny Grafik) – ZLP Oddział w Szczecinie, Studiowała na ZUT-cie, kierunek Wzornictwo. Obrona dyplomu licencjackiego w marcu 2013r. Podczas studiowania organizacja kilku wernisaży i wystaw surrealistycznych grafik w Szczecinie (http://sigma.blogx.pl/). Jest w trakcie przygotowywania kilku nowych serii prac rysunkowych. Ukończone serie wystawiane na wieczorach autorskich i innych imprezach, także publikowane w Internecie. Od roku 2013 uczennica szkoły tańca Abballu, zaś od 2016r. Kimama Dance Studio, o kierunku Tribal Fusion. Nieobcy jest jej także taniec Gotycki. W roku 2013 współpracowała z zespołem gotyckim jako grafik i tancerka. Taniec miała przyjemność zaprezentować niejednokrotnie w Szczecinie. Zamysł na szóstą publikację. Do dnia dzisiejszego wydała 5 TYTUŁÓW:

  • SURREALISTYCZNE GRAFIKI MAŁGOSI GOLUDY -Wydawnictwo FOKA Szczecin 2008 
  • DROGA tomik poezji wraz z grafikami – Wydawnictwo hogben Szczecin 2011
  • SZKOŁA CZASU- Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013
  • BIAŁY LABIRYNT – Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013
  • OTWÓRZ OCZY tomik poezji w serii: akcent– Wydawnictwo hogben Szczecin 2015

Od lat bierze udział w różnych konkursach: wzorniczych, plastycznych jak i literackich.

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz