Ubierz mnie w słowa – relacja

 W niedzielę 27 listopada w Barbara: Infopunkt Kawiarnia Kultura odbył się spektakl multimedialny pt. Ubierz mnie słowa w reżyserii Aleksandry Giges-Daleckiej. Pokaz został stworzony w oparciu o poezję Mariusza Kusiona, aktywnego działacza kulturalnego, poetę, publicystę oraz prawnika.

Mimo chłodnego wieczoru sala dumnie wypełniła się życiem, spragnionym artystycznych i poetyckich doznań. Spektakl, będący owocem współpracy i zaangażowania kilkunastu osób, zarówno działaczy kulturalnych jak i młodych osób, których pasją jest szeroko rozumiana sztuka, nie po raz pierwszy zawitał we wrocławskich progach. Swoją inaugurację miał już w 2014 roku i został bardzo pozytywnie przyjęty przez lokalną. społeczność. Ubierz mnie w słowa to spektakl, który w innowacyjny sposób łączy w sobie poezję, muzykę, taniec oraz sztuki plastyczne, tworząc synkretyzm artystyczny, dzięki któremu odbiorca zostaje przeniesiony w świat pełen napięć wynikających z relacji damsko-męskich i związanych z nimi burzliwych emocji, uczuć oraz niedopowiedzeń. Zastosowanie w spektaklu gry świateł i ciemności, które kontrastują ze sobą podczas prowadzonego dialogu, pozwala zgromadzonym widzom na głębszy odbiór emocji i uczuć towarzyszącym kolejnym etapom rozwoju relacji głównych bohaterów.. Dzięki wprowadzeniu oryginalnych oraz wyrafinowanych kreacji aktorów, ekspresja emocji wprost wylewa się niczym lawa z wulkanu. Widz, poddany niestandardowym zabiegom artystyczno-poetyckim oraz oddziaływaniu siły sugestii, zostaje wrzucony w sam środek namiętności, prowadzącej do wytworzenia się napięcia erotycznego. Wraz z rozwojem wydarzeń, odkrywamy różnorodność masek ludzkich, niepohamowanych żądz oraz wrodzonych instynktów, będących często motorem napędowym zachowań, aspiracji czy dążeń. Intymny charakter prowadzonego dialogu, pozwala widzom na wczucie się w sytuację bohaterów i odczuwanie związanych z nią ambiwalentnych uczuć i emocji takich jak: szczęście, tęsknota, zazdrość czy niepokój.

Spektakl został zorganizowany w ramach mikrograntów, będących częścią ogólnoeuropejskiego programu Europejska Stolica Kultury. To właśnie Wrocław w 2016 roku został zwycięzcą ESK i dzięki temu władze miasta mogły zorganizować wiele projektów dofinansowanych ze środków unijnych, promujących kulturę, dziedzictwo historyczne oraz lokalne obyczaje.

Forma organizacji całego przedsięwzięcia stanowi antytezę tradycyjnego spektaklu, opartego często na schematycznej kompozycji i konwencji dotyczącej układu sali, organizacji przestrzeni, czy kontaktu z odbiorcą. Wzbogacenie konstytutywnych aspektów przedstawienia o nieszablonowe stroje, audialny sposób prowadzenia narracji, prozę życia codziennego w kontekście relacji damsko-męskich bez zbędnego patetyzowania, wznosi spektakl na dotąd rzadko eksponowany poziom.

Sztuka, jak poprzednim razem, została odebrana pozytywnie. Po jej zakończeniu, organizatorzy chętnie włączali się w rozmowę z zebranymi gośćmi, a modelki odziane w piękne kreacje ochoczo pozowały do zdjęć.

Jak zapewniają sami inicjatorzy przedsięwzięcia, wkrótce odbędą się kolejne pokazy na terenie Polski.

This slideshow requires JavaScript.

 

Wywiad z Mariuszem S. Kusionem 

 Autor: Marcin Panuś

Fotografie: Marta Paluch i Tomasz Gołębiewski 

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via