Psychologia – książki warte uwagi cz. I

Na rynku wydawniczym z każdym rokiem pojawiają się nowości dotyczące psychologii, relacji i rozwoju. Często będąc zaciekawionym danym tematem, nie wiemy, na które z nich zwrócić uwagę. Z pomocą wychodzimy My -Redaktorzy “Horyzontu”, którzy ułatwią czytelnikom dokonać dobrego wyboru i będą na bieżąco śledzić poczynania wydawców. Wystarczy, zaglądać do naszej zakładki “Książki” w dziale Psychologia.

Na początek cztery nowości z Gdańskiego Wydawnictwa Pedagogicznego
d7463911. “Psychologia rozwoju człowiek” A.I. Brzezińska, K. Appelt i B. Ziółkowska.
Często szukając informacji o mechanizmach rządzących rozwojem człowieka nie korzystamy z bardziej wymagających źródeł, zakładając, że podręczniki akademickie to na pewno “nie nasza liga”. To błąd. Warto podjąć wyzwanie i spróbować się przełamać. Czytając podręcznik, nad którego redakcją czuwała prof. A. Brzezińska zyskujemy pewność, że opracowanie jest rzetelne, poparte wieloletnim doświadczeniem i rozległą wiedzą. Jest to pozycja, przydatna w toku studiów, ale z powodzeniem mogą z niej korzystać pasjonaci tematu niezwiązani z nim ścieżką zawodową.

 

wojna-na-slowa-jak-wygrac-kazdy-spor-b-iext291385322. “WOJNA NA SŁOWA Jak wygrać każdy spór” R. Mayer
Sztuka prowadzenia dyskusji jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji. Każdego dnia stajemy przed sytuacjami, które mogą skomplikować nam życie, o ile nie zostaną odpowiednio wyjaśnione, lub nie będziemy w stanie odpowiednio przedstawić swoich racji. Począwszy od rozmów z dzieckiem o porządku w jego pokoju, poprzez staranie się o pracę, a skończywszy na budowaniu relacji z otaczającymi nas ludźmi. Nie bez przyczyny autor nadał swojej książce tak brzmiący tytuł. W poprawnej komunikacji często nie chodzi jednak o wygranie wojny. Cała sztuka w tym, by do wojen nie dopuścić. Książka nie tylko opisuje zasady komunikacji z teoretycznego punktu widzenia. Jest napisana tak, aby wyposażyć czytelnika w konkretne narzędzia przydatne w procesie porozumiewania się i argumentowania poglądów.

 

13. “TRUDNE PYTANIA dla dorosłych Jak rozmawiać o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach. Pogodnie i optymistycznie” E. Zubrzycka
Książka – pomoc, chciało by się powiedzieć, dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Nawet będąc osobami dorosłymi mamy często problem z rozmawianiem z dzieckiem o lęku, utracie, śmierci, tęsknocie. Wiemy przecież, że dziecko nie postrzega świata tak jak osoba dorosła. Nie oznacza to jednak, że tych trudnych pojęć nie może zrozumieć, o ile są przełożone na jego realia. Dziecko – czy nam się to podoba, czy też nie – z trudnymi tematami się zetknie. Nie można chronić dziecka, przemilczając prawdę lub kłamiąc. Warto wyposażyć się w taką niepozorną książkę, i wspomóc w razie potrzeby swoje umiejętności. To pomoże dziecku przepracować te trudne, przecież, i dla nas emocje.

 

Wartą uwagi jest również wydana nakładem Wydawnictwa Diffin książka M. Kondrackiej-Szala pod tytułem 4447416-600-600-0-a-0-d9cd34a8e8d0e1271968e3bb03646d07-wm“Wsparcie społeczne osób stygmatyzowanych”. Jest to pozycja o tyle ciekawa, że porusza temat wirtualnych grup samopomocowych. Fakt istnienia grup stygmatyzowanych w społeczeństwie nie ulega wątpliwości, gdyż Internet skutecznie uniemożliwia blokadę napływu takich informacji do odbiorcy. Pedagodzy, lekarze oraz inne osoby zawodowo związane z pomocą w takich przypadkach zaczęli, i tę przestrzeń, wykorzystywać do udzielania wsparcia. Ta książka stara sie zwrócić uwagę czytającego zarówno na problem istnienia społecznych stygmatów, jak również oblicze pomocy, jaką jej ofiary mogą otrzymać.

 

 

 

Jeśli szukasz książek na ciekawiący Cię temat powiązany z psychologią, a masz problem z wyborem napisz do nas na adres pr@horyzontmedia.eu . Postaramy się pomóc i polecić kilka tytułów.

 

Fotografia: strony wydawnictw

 

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via