Psychologia – książki warte uwagi cz. I

Na rynku wydawniczym z każdym rokiem pojawiają się nowości dotyczące psychologii, relacji i rozwoju. Często będąc zaciekawionym danym tematem, nie wiemy, na które z nich zwrócić uwagę. Z pomocą wychodzimy My -Redaktorzy „Horyzontu”, którzy ułatwią czytelnikom dokonać dobrego wyboru i będą na bieżąco śledzić poczynania wydawców. Wystarczy, zaglądać do naszej zakładki „Książki” w dziale Psychologia.

Na początek cztery nowości z Gdańskiego Wydawnictwa Pedagogicznego
d7463911. „Psychologia rozwoju człowiek” A.I. Brzezińska, K. Appelt i B. Ziółkowska.
Często szukając informacji o mechanizmach rządzących rozwojem człowieka nie korzystamy z bardziej wymagających źródeł, zakładając, że podręczniki akademickie to na pewno „nie nasza liga”. To błąd. Warto podjąć wyzwanie i spróbować się przełamać. Czytając podręcznik, nad którego redakcją czuwała prof. A. Brzezińska zyskujemy pewność, że opracowanie jest rzetelne, poparte wieloletnim doświadczeniem i rozległą wiedzą. Jest to pozycja, przydatna w toku studiów, ale z powodzeniem mogą z niej korzystać pasjonaci tematu niezwiązani z nim ścieżką zawodową.

 

wojna-na-slowa-jak-wygrac-kazdy-spor-b-iext291385322. „WOJNA NA SŁOWA Jak wygrać każdy spór” R. Mayer
Sztuka prowadzenia dyskusji jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji. Każdego dnia stajemy przed sytuacjami, które mogą skomplikować nam życie, o ile nie zostaną odpowiednio wyjaśnione, lub nie będziemy w stanie odpowiednio przedstawić swoich racji. Począwszy od rozmów z dzieckiem o porządku w jego pokoju, poprzez staranie się o pracę, a skończywszy na budowaniu relacji z otaczającymi nas ludźmi. Nie bez przyczyny autor nadał swojej książce tak brzmiący tytuł. W poprawnej komunikacji często nie chodzi jednak o wygranie wojny. Cała sztuka w tym, by do wojen nie dopuścić. Książka nie tylko opisuje zasady komunikacji z teoretycznego punktu widzenia. Jest napisana tak, aby wyposażyć czytelnika w konkretne narzędzia przydatne w procesie porozumiewania się i argumentowania poglądów.

 

13. „TRUDNE PYTANIA dla dorosłych Jak rozmawiać o stracie, tęsknocie i dziecięcych lękach. Pogodnie i optymistycznie” E. Zubrzycka
Książka – pomoc, chciało by się powiedzieć, dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Nawet będąc osobami dorosłymi mamy często problem z rozmawianiem z dzieckiem o lęku, utracie, śmierci, tęsknocie. Wiemy przecież, że dziecko nie postrzega świata tak jak osoba dorosła. Nie oznacza to jednak, że tych trudnych pojęć nie może zrozumieć, o ile są przełożone na jego realia. Dziecko – czy nam się to podoba, czy też nie – z trudnymi tematami się zetknie. Nie można chronić dziecka, przemilczając prawdę lub kłamiąc. Warto wyposażyć się w taką niepozorną książkę, i wspomóc w razie potrzeby swoje umiejętności. To pomoże dziecku przepracować te trudne, przecież, i dla nas emocje.

 

Wartą uwagi jest również wydana nakładem Wydawnictwa Diffin książka M. Kondrackiej-Szala pod tytułem 4447416-600-600-0-a-0-d9cd34a8e8d0e1271968e3bb03646d07-wm„Wsparcie społeczne osób stygmatyzowanych”. Jest to pozycja o tyle ciekawa, że porusza temat wirtualnych grup samopomocowych. Fakt istnienia grup stygmatyzowanych w społeczeństwie nie ulega wątpliwości, gdyż Internet skutecznie uniemożliwia blokadę napływu takich informacji do odbiorcy. Pedagodzy, lekarze oraz inne osoby zawodowo związane z pomocą w takich przypadkach zaczęli, i tę przestrzeń, wykorzystywać do udzielania wsparcia. Ta książka stara sie zwrócić uwagę czytającego zarówno na problem istnienia społecznych stygmatów, jak również oblicze pomocy, jaką jej ofiary mogą otrzymać.

 

 

 

Jeśli szukasz książek na ciekawiący Cię temat powiązany z psychologią, a masz problem z wyborem napisz do nas na adres pr@horyzontmedia.eu . Postaramy się pomóc i polecić kilka tytułów.

 

Fotografia: strony wydawnictw

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Chalasz Contributor
Sekretarz Redakcji/Szef Działu Korekty w: Magazyn Kulturalny Horyzont
Anna Wanda Chalasz (Sekretarz Redakcji/Szef Działu Korekty) – Urodzona 07 marca 1990 w Trzciance. Magister pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej i terapii pedagogicznej na Wydziale Nauk Społecznych GSW Milenium w Gnieźnie. Wcześniej ukończyła również studia licencjackie na kierunku politologia, spec. praca socjalna. Z pisaniem związana od czasów gimnazjum. Debiutowała na łamach katolickiego pisma ” Zwiastun” wydawanego przy Parafii pw. N.M.P Wniebowziętej w Piłce. Jest autorką dwóch wydanych we własnym zakresie tomików poezji: Uśmiech na sercu wyryty i Pod powiekami. Ponadto jej wiersze znalazły się w dwóch antologiach: Pomocne słowo. Antologia odsłona 1 oraz The Year of the Poet II August 2015. Jest autorką słów do dwóch hymnów szkolnych. Dąży do założenia Rodzinnego Domu Dziecka, a w tak zwanym międzyczasie nałogowo czyta książki. Obecnie jest w trakcie pisania powieści, jak również planuje założyć kanał na YouTube poświęcony tematom około książkowym.
follow me

Dodaj komentarz