Słowiańska poezja Darii Galant

Uznawana przez krytyków za jedną z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych polskich pisarek młodego pokolenia  – Daria Galant – powraca na rynek wydawniczy z ambitną publikacją. Proponuje czytelnikom zbór wierszy, zatytułowany „Syrena słowiańska”. Tomik jest już dostępny w najlepszych księgarniach.   

Wielu miłośnikom literatury nazwisko Darii Galant zapewne kojarzy się z romantyczną prozą, o wielkich uczuciach i mrocznej tajemnicy. Taki charakter miała jej ostatnia powieść „Dom wiatrów” (2016) oraz wcześniejsze książki: „Siostry Opposto” (2008) czy „Południca” (2005). Tymczasem Daria Galant swoją drogę artystyczną rozpoczęła tak naprawdę od poezji, czego dowodem jest wydana w 2007 r. „Lilith” – zbiór wierszy z jej  młodzieńczych lat. Teraz niejako autorka powraca do korzeni, prezentując swój drugi poetycki tomik – „Syrenę słowiańską”, w której oddaje głos dojrzałej kobiecie, odważnie mówiącej o pewnym bagażu doświadczeń.

Jest to w znacznej mierze poezja o bólu, o stracie, o nienawiści, ale wyrażona w łagodnej tonacji. Jak pisze dr Agnieszka Kuniczuk-Trzcinowicz we wstępie do tomiku: „Darię interesuje raczej przeżycie, chwila, która określa wnętrze człowieka, kształtuje jego egzystencję . Nie ma w tych utworach pielęgnowania nienawiści czy gorzkiego przeżywania niepowodzeń życiowych […] Znajdziemy w nich natomiast mądre skupienie na ludzkim wnętrzu”.   

Skomplikowanie ludzkich uczuć Daria Galant prezentuje na tle przyrody, która jest ważnym elementem całej jej twórczości, zwłaszcza rzeka – symbol przemijania. Oprócz przyrody także ludowość i tajemniczość są tematami, do których autorka stale powraca i znajdziemy je również w „Syrenie słowiańskiej”. Już sam tytuł tomiku nawiązuje do folkloru, który Darii Galant jest bardzo bliski, ale ma dla niej znaczenie literackie, nie etnograficzne. Przywołując go w swojej twórczości chce przypomnieć wszystkim swoim czytelnikom, że to właśnie jemu zawdzięczamy wyobraźnię.  

Daria Galant „Syrena słowiańska”

Wydawnictwo Poligraf

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7856-716-5

Ilość stron: 80

 

 

 

 


Daria Galant

Artystka interdyscyplinarna, powieściopisarka, dramatopisarka, reżyser.

Tworzy literaturę obyczajową, sensacyjną, psychologiczną, poetycką o wątkach fantastycznych. Jest autorką filmów dokumentalnych, artystycznych i kontemplacyjnych.

W jej twórczości często pojawia się zagadnienie „wewnętrznego dziecka”, które jest też podstawą jej autorskiej metody zaklinania koni Holy Equus (HEQ) – metody kontaktów człowieka z końmi.

Jest znawczynią psychiki koni i ich wielką miłośniczką. Jej konie występują w filmach dokumentalnych, w pokazach jeździeckich, w spektaklach filmowych i wydarzeniach typu performance.

Jest twórczynią filozofii Teorii Białej Emocji. Metoda Holy Equus oraz Teoria Białej Emocji są propagowane przez Instytut Darii Galant (http://instytutdg.pl), w którego ofercie są spektakle, szkolenia, produkcja filmów artystycznych i dokumentalnych, działalność wydawnicza.

Twórczość:

POWIEŚCI

Bóg ukrył się w górach” (2002)

Wydawnictwo: Polihymnia

Powieść ma wyraźny zakrój egzystencjalny. Traktuje o miejscu człowieka w życiu i sensie istnienia.

 

Południca” (2005)

Wydawnictwo: Czarna Perła

Czarny romans rozgrywający się w odległym zakątku Polski, na Kurpiach. Napisana z rozmachem, wstrząsająca historia miłości, zdrady, szaleństwa i wielkiej tajemnicy. W powieści przeplatają się ze sobą różne światy: współczesnej cywilizacji, wierzeń ludowych, magii oraz świat zjawisk i widziadeł.

 

Siostry Opposto (2008)

Wydawnictwo: Arte Cinema Films

Hipnotyczna powieść o miłości. Piękno języka, wartka akcja, tajemnica pradawnych Bagien Pulwy i zabytkowej karczmy, do której nie trafia się przypadkiem – wszystko wciąga czytelnika w sam środek mrocznych wydarzeń.

 

Dwór Wiatrów” (2016)

Wydawnictwo: Poligraf

Wielowątkowa powieść o zagmatwanych miłosnych losach i psychicznych rozterkach obcych sobie ludzi, których niespodziewanie los połączył za sprawą wspólnego domu. Każdy z nich szuka siebie w życiu i próbuje wyjaśnić własne historie z przeszłości i raz na zawsze zamknąć za sobą drzwi tajemnicy. Piękna posiadłość “Dwór Wiatrów” też nie jest wolna od błąkających się po niej duchów i niejednokrotnie sprawia wrażenie, że jest żywym organizmem, który myśli, wie, czuje, tęskni i nie wszystkich chce gościć w swoich progach.

ZBIÓR OPOWIADAŃ

Kobieta o oczach rzeki” (2013)

Wydawnictwo Arte Cinema Films

Książka ma wiele wymiarów, jest fabułą i projekcją artystyczną. Towarzyszy jej film, w którym znajdują się obrazy, opisane w opowiadaniach. Film mówi o tym, że nie wolno zatracić w dorosłym życiu dziecięcej wyobraźni. Książka zaś mówi o ludziach, którzy ją zatracili. Zaczęli wieść “księżycowe życie”. Lecz w tym wszystkim jest nadzieja. Szumi rzeka, opowiada i mówi.

 

POEZJA

Syrena słowiańska” (2018)

Wydawnictwo: Poligraf

Ta poezja jest gorącą dawką emocji i odczucia piękna przyrody w skomplikowaniu ludzkich uczuć. Autorka zaś jest w istocie samą Syreną słowiańską, bo jej umysł i talent są ponad naszym wymiarem postrzegania życia”

 

Lilith (2007)

Instytut Wydawniczy Świadectwo

Utwory pochodzą z lat 90′- tych ubiegłego stulecia, gdy pisarka zdawała maturę, następnie studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim. Odwołują się do mitu Lilith, pierwszej żony biblijnego Adama. Lilith to także kapłanka emancypacji, wolności wyborów, muza artystów. Wiersze z tomu poetyckiego “Lilith” są głębokie i poruszające. Ukazują “okres kształowania się siły ducha i charakteru utalentowanej młodej kobiety, wiernej wizji swojego pisarstwa od początku. Całość składa się z trzech części: “Lilith na ziemi”, “Lilith wygnana”, “Lilith na niebie”. Recenzja pojawiła się w czasopiśmie literackim Akant”.

 

DRAMAT

Departament Straconego Czasu” (2015)

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

Wprowadza odbiorcę w świat zbiurokratyzowanego Ministerstwa Działań Społecznych, przyznającego kolejnym petentom fundusze w zamian za rezygnację z działań sensownych. Klaustrofobiczna atmosfera sztuki, sposób formułowania dialogów i pozbawiona emocji charakterystyka postaci sprawiają, że mamy do czynienia z perfekcyjnie skonstruowanym uniwersalnym dramatem egzystencjalnym.

 

FILMOGRAFIA

Policyjne opowieści” (fabularyzowany serial dokumentalny na podstawie własnych opowiadań; 2007, TV4) – reżyseria, scenariusz.

Opowieść o koniach i ludziach. Anna Dębska” (film dokumentalny o rzeźbiarce Annie Dębskiej; 2008, TVP 2) – scenariusz, reżyseria.

Daniel i konie” (film dokumentalny o pasji jeździeckiej aktora Daniela Olbrychskiego; 2009, TVP 2) – scenariusz, reżyseria.

Nadbużański Teatr Konny” (film dokumentalno-artystyczny na motywach książki D. Galant Kobieta o oczach rzeki, produkcja: Arte Cinema Films. 2011) – scenariusz, reżyseria

Magia Kurpiów Białych” (film dokumentalny o kulturze magicznej rejonów Puszczy Białej, 2012. Premiera: TVR)- scenariusz, reżyseria

Musiałowicz” (film dokumentalny o twórczości malarza mistyka Henryka Musiałowicza. 2013) – scenariusz, reżyseria. Produkacja Arte Cinema Films.2013

 

INSTYTUT DARII GALANT

Zajmuje się edukacją z dziedziny kultury i sztuki oraz edukacją motywacyjno-rozwojową. Swoje koncepcje realizuje poprzez produkcję filmów artystycznych, dokumentalnych, produkcję spektakli teatralnych (Pracownia Filmu i Literatury), wydawniczą, edukacyjną.

Instytut DG prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne w dziedzinie:

– sztuki koncepcją Teorii Białej Emocji (Teatr TBE, Teatr Konny, zajęcia literacko- filmowe);

– rozwojowo-motywacyjnej i pedagogicznej (Teoria Białej Emocji);

– rozwoju osobowości przy pomocy koni (Metoda Holy Equus);

– zajęć relaksacyjno-kontemplacyjnych przy udziale alpak (Alpacatherapy Spirit)

Teoria Białej Emocji

Dla pisarki w jej filozofii (White Emotion Theory/Teoria Białej Emocji) jedno z nadrzędnych miejsc w przestrzeni życia odgrywa natura i poczucie wolności wewnętrznej, którego można poszukiwać, zdaniem autorki, poprzez kontemplacje natury i wnikanie w strukturę wewnętrznego spokoju. W dążeniu do odnajdywania i rozumienia wartości humanistycznych Teoria Białej Emocji proponuje między innymi współpracę ze światem zwierząt (Metoda Holy Equus), która pomaga w zrozumieniu siebie, jako istoty ludzkiej i rozwoju osobowości w oparciu o kontakt np. z końmi i alpakami. Ustosunkowanie się do życia jako człowiek odczuwający w filozofii Białej Emocji odbywa się przy pomocy sztuki: literatura, film, opowieść, fotografia, teatr, performance. Założenia filozofii Białej Emocji wspomagają rozwój społeczeństwa odczuwającego i współczującego .

 

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via