Słowem? Przez dłonie do serca

Miłośnicy poezji, sięgający po nią dla przyjemności, piszący ją, analizujący konteksty mają zazwyczaj podobne poglądy i twierdzą, że ciężko dotrzeć do nowych odbiorców. Szukają nowych form dialogu z odbiorcą. Czasem trafiają z pomysłem, by przy innej okazji całkowicie rozminąć się z celem. Dziś chciałabym opowiedzieć o akcji w pełni trafionej, która miejmy nadzieję zainicjuje więcej artystycznych działań. O czym mowa? O wystawie wierszy Namaluj mnie… (Życie), w której udział wzięło czterdziestu dziewięciu autorów z ośmiu środowisk literackich z Pomorza Zachodniego:

 • Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie,
 • Związku Literatów Polskich Oddział w Koszalinie,
 • Stowarzyszenia Literacko – Artystycznego  w Policach,
 • Stowarzyszenia Poetów Kołobrzeskich,
 • Klubu Literackiego „Na Wyspie” Świnoujście,
 • Nieformalnej Grupy Literackiej „Iuvenis Ars” US Szczecin,
 • Grupy Literackiej „Horyzont” US Szczecin,
 • Grupy Literackiej „In Aeternum”, z Klubu 12 DZ

pod przewodnictwem Szczecińskiego oddziału ZLP.

To właśnie jego Prezes, pan Leszek Dembek z niezwykłą pieczołowitością dobrał zamieszczone na wystawie teksty, szukając powiązania między różnymi tematami, estetykami, stylami przekazanych nań wierszy. Wytężona praca przyniosła zamierzony efekt dzięki czemu do 15 czerwca 2016 roku odwiedzając Park Miejski ” Różanka” w Szczecinie można odbyć niezapomniany spacer pomiędzy słowami. Mnogość perspektyw jakie ukazują poszczególne wiersze daje nadzieję, że nawet czytelnik na co dzień unikający poezji zdoła się do niej przekonać, skoro została podana w tak   niecodziennych i bezsprzecznie tworzących klimat. Nie mówię tu tylko o przepięknym usytuowaniu wystawy, czy dbałości o poziom prezentowanych utworów. Nie można zapominać o tym jak wiersze zostały wyeksponowane. Duże, czytelne tablice, utrzymane w pastelowych kolorach, a do tego zasługujące na szczególną uwagę grafiki, których autorem jest pan Zbigniew Jahnz. To wszystko przyciąga uwagę nawet najbardziej wybrednych odbiorców, którzy z chęcią przechadzają się pomiędzy wierszami oddając lekturze.

O ile samo przedsięwzięcie zasługuje na uwagę i jest ciekawe, gdyby opiewało tylko na to, co opisałam nie mogłoby się wyróżnić ponad inne akcje tego typu propagujące czytanie poezji. W Szczecinie jednak w próbie dotarcia do nowych czytelników zlikwidowano barierę dla osób niewidzących. Twórczość z inicjatywy poetki Krystyny Rodzewicz przetłumaczono na Alfabet Braille’a (dokonała tego pani Róża Czerniawska – Karcz), a plansze zawieszono na wysokości, do której osobie niepełnosprawnej łatwo jest dosięgnąć. Dlaczego to takie niezwykłe? Co kilka wierszy zmienia na tle mnogości nietłumaczonej literatury? Pora na dygresję niewynikającą ani z pełnionej funkcji, ani nawet z faktu zaistnienia na wystawie wierszem “Intruzi”. Zwarzywszy na moje własne ograniczenia, wynikające ze stanu zdrowia zawsze na działania tego typu patrzę inaczej. Znam wiele osób chorych, także niewidomych, które wielokrotnie ubolewały, że ich potrzeby kulturalne nie są brane pod wagę. Towarzyszy im niedosyt i rozżalenie, tym bardziej, że niewielu z nich stać na dostępne udogodnienia technologiczne. Zostają w domach, a żal kumuluje się, by w końcu z nawet najbardziej kreatywnej osoby zrobić jednostkę zgorzkniałą, budującą obraz świata, w którym żyją na podstawie skrzywionych przekonań. Akcje, jak ta zorganizowana na Różane, działają mobilizująco i oprócz umożliwienia czytania współczesnej poezji, mogą inspirować niepełnosprawnych do zaprzestania definiowania siebie poprzez chorobę. Jest to korzyść, której nie sposób przecenić.

22 maja 2016 roku, kiedy to na Różance odbyło się   Spotkanie Muzyczno- Poetycko- Malarskie Metafora Poezji w Szczecinie, a wystawę zaprezentowano szerszemu gronu odbiorców spotkała się ona z bardzo życzliwym przyjęciem. Ludzie przechadzali się między wierszami, dyskutowali o nich, a później pytali w namiotach tematycznych o źródło pomysłu, oraz możliwość zakupienia tomików zawierających ów poezję. Wielu chciałoby zabrać je ze sobą do domu, ponieważ, jak wynika z komentarzy, wywarły na nich ogromne wrażenie. Przybyli czytelnicy bardzo chcieli dowiedzieć się więcej nie tylko o samych wierszach jak i strukturze literackiej Szczecina i okolic. Chciano wiedzieć skąd wywodzą się autorzy i gdzie działają. Pod wpływem przeczytanych utworów do namiotów podchodziło wielu twórców- amatorów, którzy pierwszy raz przyznawali publicznie, że tworzą. Ciepłe przyjęcie z jakim się spotykali inspirowało ich także do szukania kontaktów ze szczecińskimi grupami literackimi, co pozwala mieć nadzieję na nowe twarze w świecie szczecińskich twórców.

Wystawa połączona została tego dnia z koncertem pt. ” Słowa wiosną dźwięczą głośno …w Szczecinie”, podczas którego odśpiewano wybrane wiersze zachodniopomorskich autorów. Nad tym przedsięwzięciem szczególną pieczę miał pan Zenon Lach- Ceraszyński, który pełnił funkcję kierownika literackiego, a za muzykę i aranżacje odpowiadał Adrian Kluś, który wraz z zespołem oraz zaproszonymi solistami z łatwością zawładnął uwagą widowni. Później dość często dała się słyszeć opinia, że koncert powinno się zarejestrować, aby propagować również takie podejście do poezji.

Podczas tego obfitującego w słowa dnia odbyło się jeszcze jedno ważne wydarzenie. Rozdano nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Józefa Bursewicza. Nagrody rozdano w dwóch kategoriach. Wyniki prezentują sie następująco:

W kategorii złota metafora:

GRAND PRIX – ZŁOTĄ METAFORĘ – Mirosław Kowalski / ECHO / Mysłowice za zestaw wierszy

II NAGRODĘ – Krzysztof Martwicki / pars / Płońsk za zestaw wierszy

III NAGRODĘ – Małgorzata Hrycaj /sercejakobłok / Szczecin za zestaw wierszy

Wyróżnienia otrzymali:

 1. Dorota Ryst / ALOTROPIA / Warszawa w. Izba pamięci
 2. Joanna Pisarska / CZYSTY DŹWIĘK / Białystok, w. Daleka północ
 3. Mariola Kruszewska / TRYPTYK / Mińsk Mazowiecki, w. Mikrokosmos
 4. Iwona Świerkula / METEOR / Warszawa, w. Współczesne polowanie
 5. Zbigniew Jaszczyk / echo II / Kliszów, w. Znaki

 

W kategorii metafora szczecińska:

GRAND PRIX – Anna Piliszewska / jaw-harp / Wieliczka, w. Widok ze Wzgórz Warszewskich

II NAGRODĘ – Robert Florczyk / Lastadium / Szczecin, w. Soli Deo Gloria

III NAGRODĘ – Zbigniew Szyrwiel / ŁYSY / Police, w. Szczecin i perły

Wyróżnienia otrzymali:

 1. Dorota Ryst / Falkenwalderstrasse / Warszawa, w. Ogniste ptaki
 2. Mirosław Puszczykowski / Mimoza / Mogilno, w. Szczeciński poranek
 3. Anna Neugebauer / Anna / Szczecin, w. Niebuszewo

 

Swój udział w tworzeniu niezapomnianej atmosfery całego wydarzenia miały również dwie grupy malarskie:

 • Stowarzyszenie Artystów Integracja Europejska  – SAIE (Szczecin),
 • Klub Plastyków „Impresja” Choszczno.

Ich obecność pokazała, że warto łączyć wysiłki artystów różnych dziedzin sztuki ponieważ przynosi to korzyści dla wydźwięku wydarzenia oraz spotyka się z pozytywną reakcją ze strony odbiorców.

Oczywiście Organizatorzy nie zapomnieli o przyjemności także dla ciała, częstując przybyłych grochówką i bigosem.

Przyjazny klimat całego spotkania sprzyjał rozmowom, wymianie poglądów oraz po prostu miłemu spędzeniu niedzielnego popołudnia. Pozostaje mieć nadzieję, że wydarzenie to, stanowiące niejako podsumowanie złożonej akcji składającej się z wielu pomniejszych wydarzeń, a znanej pod nazwą Szczecińskiej Wiosny Poezji przerodzi się w wydarzenie cykliczne. Potencjał, jaki ujawniło pozwala sądzić, że jest się w stanie wybić na tle innych wydarzeń kulturalnych Szczecina.

Jeśli czytający ten tekst będą mieli jeszcze okazję pojawić się w Szczecinie to – przypomnę do 15 czerwca, powinni wygospodarować czas, by zobaczyć wystawę.   Nieczęsto się zdarza, aby kilkanaście wierszy wzbudziło, aż takie zainteresowanie. Nie wiem czy w obliczu tego potrzebna jest jakkolwiek jeszcze zachęta.

Zapraszam!

 

Fotografie: ZLP,Horyzont, inne źródła

 

This slideshow requires JavaScript.


Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via