Rozmowa z Jowitą Świtońską autorką utworu Chcę nie chcę Cię…

Zapraszamy na specjalny wywiad świateczny z Jowitą Świtońską autorką klimatycznego utworu Chcę nie chcę Cię nagranego specjalnie na ten magiczny czas. 

Anna Jakubczak – Studiujesz w Akademii Sztuki wokalistykę rozrywkowo-jazzową. Czy wybór padł z Twojej pasji do muzyki jazzowej? Czy powód był całkowicie inny?

Jowita Świtońska – Raczej do muzyki rozrywkowej. Bliska mojemu sercu od dziecka jest muzyka musicalowa oraz pop. Cieszę się, że muzykę jazzową też poznaję. To rozwija.

A.J. – Pochodzisz z Gorzowa Wielkopolskiego, jak odnajdujesz się w Szczecinie?

J.Ś. – Pochodzę ze Słubic. W Gorzowie Wlkp. Ukończyłam II stopień szkoły muzycznej i liceum. Obecnie studiuję w Szczecinie. Po studiach planuję wyjechać do większego miasta.

A.J. – Przejdźmy do muzyki. Zadebiutowałaś piosenką Chcę, nie chcę Cię… jak długo trwały prace nad singlem?

J.Ś. – Ponieważ piosenka Chcę, nie chcę Cię jest utworem świątecznym, prace nie mogły trwać zbyt długo. Wena pojawiła się w ostatnim momencie przedświątecznym. Nie miałam pewności, że piosenka ukaże się w te święta, ale udało się.

A.J. – Co czujesz, kiedy już spełniłaś swoje marzenie o wydaniu singla?

J.Ś. – Nie zastanawiam się nad tym. Idę przed siebie. Nie patrzę na sukces. Chcę tylko podzielić się z innymi tym co mam.

A.J. – Twoja piosenka jest bardzo klimatyczna, idealna na spokojny wieczór świąteczny. Jest w niej nadzieja, miłość, ale też i wiele tęsknoty, które przyznasz w okresie świąt są bardziej niż zwykle wyczuwalne?

J.Ś. – Tak. Piosenka Chcę , nie chcę Cię jest dla osób które w święta mocniej niż zawsze tęsknią za najbliższą osobą.

A.J. – Wielu z nas doskwiera również samotność. Czy uważasz, że Twoja piosenka może być dla nich wsparciem albo zachętom dla nas, abyśmy otworzyli się na tych, którzy te święta będą spędzać sami?

J.Ś. – Mam nadzieję ,że właśnie taki przekaz niesie piosenka. Są różne drogi samotności. Niekiedy świadome, nieraz nieoczekiwane… Jednak nie oszukujmy się, nikt tych dni , nie chce przeżyć sam. Pomóżmy sobie wzajemnie.

A.J. – Do kogo kierujesz swój utwór? Dla jakich słuchaczy jest Twoja muzyka?

J.Ś. – Do ludzi, którzy mają dobre serca. Tylko one zrozumieją ten utwór.

A.J. – Skupmy się teraz na świętach. Czy nie uważasz, że obecnie w dobie zakupowego szału, zapomnieliśmy o tym co najważniejsze w świętach Bożego Narodzenia?

J.Ś. – Każdy powinien się nad tym zastanowić. Każdy też żyje jak chce i ja nie zmienię całego świata. Uważam, że pędzimy za szybko w życiu i nie mamy czasu się skupić na podstawowych i fundamentalnych potrzebach swoich i bliskich. Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem, gdzie magię niesiemy my sami.

A.J. – Co dla Ciebie nadaje klimatu świętom? Jak planujesz je spędzić?

J.Ś. – Kolędowanie. Często zapominamy w domach o przepięknych, polskich kolędach. Muzyka zawsze niesie klimat. Te święta spędzę w rodzinnym domu.

A.J. – I jeszcze wracając do tematu muzyki. Czy od zawsze chciałaś związać z nią swoją przyszłość?

J.Ś. – Śpiewam od przedszkola i nie widzę innej drogi dla siebie. Jeśli zdrowie mi pozwoli zawsze chciałabym spełniać swoje muzyczne pragnienia.

A.J. – Do Twojego singla został nagrany teledysk. Jak czułaś się na planie klipu?

J.Ś. – Kamera nigdy nie była dla mnie barierą, a wręcz uskrzydlała. Clip był moim pomysłem więc nie miałam czego się obawiać.

A.J. – Wiemy, że na przyszły rok szykujesz kolejne utwory. W jakim klimacie będą nagrane?

J.Ś. – Nie mogę zdradzić. Może uda mi się zaskoczyć słuchaczy.

A.J. – Słowo dla naszych czytelników. 

J.Ś. – Chciałabym piosenką Chcę, nie chcę Cię przekazać wsparcie tym, którzy nosili na sobie ciemną duszę oraz przekonać do tego, by działać w życiu tak, aby czuć się dobrze z samym sobą. Ciepłych i spokojnych świąt!

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via