Relacja ze spotkania z byłym Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim

W ramach organizowanego przez Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego cyklu spotkań z ważnymi osobistościami pt. „Odcienie sprawiedliwości” został zorganizowany wykład zatytułowany „Ćwierć wieku polskiej transformacji. 20 lat konstytucji RP. Co dalej?”, który został poprowadzony przez Prezydenta RP w latach 1995-2005 Pana Aleksandra Kwaśniewskiego. Wykład ten inaugurował tegoroczną część cyklu i był świetną okazją, aby poznać historię powstania obecnej konstytucji w kontekście historii Polski i jej transformacji z systemu sowieckiego do niepodległości naszego państwa.

Spotkanie odbyło się 10 maja b.r. w Auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu. Na wykładzie byli obecni m.in. Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Pan prof. Edward Włodarczyk, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Pan prof. Zbigniew Kuniewicz czy gospodarz miejsca, Dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego prof. Zbigniew Czerski. Byli obecni także profesorowie, kadra naukowa i dydaktyczna US, studenci oraz goście spoza środowiska uniwersyteckiego.

Wykład był dwuczęściowy: pierwsza część była pod postacią wstępu, Pan Prezydent wygłosił kontekst powstawania polskich konstytucji oraz przedstawił genezę aktualnej, zaznaczając swój udział jako polityka i prezydenta. Wykazał plusy i minusy konstytucji z 1997 roku, uwzględniając fakt, iż w czasach po uzyskaniu niepodległości trzeba było pójść na kompromis w wielu dziedzinach życia społecznego i politycznego. Pan Prezydent opowiedział także, jak wyglądały poszczególne etapy powstawania konstytucji, na jakie trudności trafiała komisja konstytucyjna której przewodził i jakie środowiska polityczne były zaangażowane w powstanie tego dokumentu.

Drugą częścią spotkania były pytania zadawane Panu Prezydentowi osobiście lub poprzez Internet. Pytanie były różnotematyczne, ale wszystkie były związane z osobą Pana Prezydenta, jego udziałem lub jego opinią. Mogliśmy wtedy poznać szczegóły jego dyplomatycznych znajomości z takimi osobami, jak Papieżem Janem Pawłem II, Królową Elżbietą II czy Prezydentami Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem i George W. Bushem. Z jednej strony dowiedzieliśmy się miłej anegdoty z papa mobilem, a z drugiej jak trudno było utworzyć kompromis dotyczący aborcji czy trudności z wejściem do NATO czy Unii Europejskiej.

To było spotkanie z klasą. Główny gość, Pan Prezydent Aleksander Kwaśniewski, pokazał się tradycyjnie jako osoba przygotowana tak merytorycznie jak i technicznie. Nie unikał trudnych pytań, na wszystkie odpowiadał obszernie, był gotowy podejmować polemikę. Także od strony organizatorów wykład wypadł bardzo dobrze. Samorząd Studentów WPiA US dopiął wszystko na ostatni guzik, by z tego spotkania wyciągnąć jak najwięcej.

Na spotkaniu byli obecni redaktorzy: Anna Jakubczak, Angelika Czecholińska (autorka zdjęć) i Mateusz Pulikowski, autor relacji.

 

 

This slideshow requires JavaScript.

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via