Recenzja „Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł”

Książka, której nigdy nie przeczytasz,

nie może Ci pomóc.
~ Jim Rohn

Problem z motywacją? Ta książka pozwoli Ci na zorganizowanie pracy, by efekty były jak najlepsze. Koncentracja to Twoja słaba strona? Masz za dużo na głowie? Nie wiesz od czego zacząć? Nie wystarcza Ci godzin w ciągu doby, by zrobić wszystko co sobie zaplanowałeś? Denerwujesz się, ponieważ ogrom spraw Cię przytłacza? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to znak, że potrzebna Ci książka Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się, i wyostrz s wij twórczy umysł.         
Książka dostarczy czytelnikowi podstawowych narzędzi, dzięki którym dojdzie do zorganizowania swojej pracy tak, by była jak najbardziej produktywna. Na okładce książki widnieje bardzo ważna informacja o trzech wymiarach pracy, które zostały opisane:
 

  • PO PIERWSZE – daje Ci zestaw narzędzi pozwalających uporać się z codziennymi wyzwaniami w pracy i w życiu.
  • PO DRUGIE – pomaga opracować optymalny plan dnia, dzięki któremu poradzisz sobie z nieustającym napływem wiadomości, skoncentrujesz się mimo chaosu i znajdziesz czas na wykonanie istotnej dla Ciebie pracy.
  • PO TRZECIE – pozwoli Ci uwolnić kreatywnego ducha uwięzionego w codziennych działaniach i zagłuszonego przez nieustający szum komunikacyjny[1].

Książka składa się z pięciu rozdziałów, z czego pierwsze cztery przedstawiają ważne umiejętności, które sprzyjają produktywności pracy.

  1. Opracowanie stałego planu dnia.
  2. Jak się skupić w świecie pełnym rozproszeń
  3. Opanowanie narzędzi.
  4. Wyostrzenie twórczego umysłu.
  5. Wezwanie do działania[2].

Piąty rozdział, jest podsumowaniem wcześniejszych. Skłania do refleksji i zachęca do działania wraz z podanymi narzędziami.  
Książka pod każdym względem jest przystępna dla czytelnika i skierowana nawet do najbardziej zapracowanych osób. Napisana jest lekko i przejrzyście, dzięki temu czyta się ją bardzo szybko i z łatwością wyciąga się najważniejsze wnioski. Dodatkowo zadaniem tej pozycji jest uzmysłowienie czytającym, że w życiu trzeba być czasami egoistą. Najpierw załatwiać należy sprawy ważne dla naszego samorozwoju, dopiero później powinno się zająć sprawami, które tylko pośrednio nas dotyczą. Książka uczy odkładania rzeczy mniej ważnych na później na rzecz tych, które służą nam i naszemu rozwojowi.

Co zwróciło jeszcze moją uwagę? Przede wszystkim wygląd samej książki. Jestem osobą, która lubi, gdy książka wygląda z zewnątrz interesująco. Chętniej sięgam po takie pozycje. Tutaj mimo prostoty wybija się jej wygląd. Książka jest w kolorze czerni, czerwieni oraz szarości. Co jakiś czas pojawia się czarna strona, z białym cytatem, co daje moment do refleksji, np. Twój umysł odpowie na większość pytań, jeśli nauczysz się odprężać i czekać na odpowiedź. Elementy czerwone znajdują się na okładce, prawie krzycząc tytułem, szare strony natomiast rozpoczynają rozdział.           

Pisząc swoją pracę magisterską, sama zmagałam się z brakiem efektywności. Dzięki tej książce udało mi się ją skończyć w niesamowicie szybkim tempie i praca jest naprawdę dobrej jakości. To szczęście, że trafiłam na tę pozycję. Bardzo ułatwiła mi moją organizację pracy. Polecam ją każdemu, kto chce wiele osiągnąć, jednak nie może zebrać w sobie energii do pracy. Książka nie powie, co trzeba poprawić, natomiast da narzędzia, dzięki którym sami zauważymy, co należałoby zmienić w naszym codziennym rytmie dnia.

[1] Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł, red. J. K. Glei, przeł. O. Kwiecień, Gliwice 2015, okładka.

[2] Tamże, spis treści.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via