Recenzja książki Wendy T. Behary „Rozbroić narcyza. Jak sobie radzić z osobą zapatrzoną w siebie”

Książka Wendy T. Behary to kolejna ciekawa publikacja wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Pozycja ta jest skierowana do wszystkich osób, które w swoim życiu mają do czynienia z narcyzami. Książka pozwala zrozumieć, odkryć i dowiedzieć się jak reagować w interakcjach społecznych z ludźmi zaburzonymi. Autorka jest doświadczoną w tym temacie terapeutką, która w sposób nieszablonowy wyjaśnia przyczynę oraz skutki zachowań narcystycznych.

Każdy rozdział książki oprócz wprowadzenia zaczyna się od jakiegoś cytatu, który ułatwia spojrzenie i zrozumienie całości. Pisarka często powołuje się na swoje własne doświadczenia w pracy z narcyzami, dzięki czemu czytelnik nie odczuwa bariery pomiędzy sobą a autorką. Ten zabieg sprawia również, iż zagadnienia są przyswajane szybciej, ponieważ empiria jest dla każdego z nas ciekawsza niż sucha teoria. Intrygujące jest również podejście terapeutki do osób zaburzonych – wysoki poziom empatii kobiety udziela się momentalnie czytającemu. Co wcale nie oznacza, że poprzez współczucie mamy poddać się tyranii narcyza! Autorka pomaga nam zrozumieć osobę zaburzoną, przedstawia nam kwalifikacje przy których możemy ocenić, kto w kręgu bliskich nam ludzi wykazuje zachowania narcystyczne, a kto nie, a jednocześnie przedstawia gotowy schemat działania, dzięki której tytułowy narcyz zostaje natychmiast rozbrojony.

Poradnik czyta się bardzo szybko. Naukowe aspekty z dziedziny psychologii są tutaj przedstawione w sposób przystępny oraz wyczerpujący. Jest to lektura na kilka wieczorów, ponieważ ciężko się od niej oderwać i myślami powraca się do niektórych rozdziałów. Każdy kto ma lub miał do czynienia z osobowościami narcystycznymi, na pewno podczas czytania zauważy pewne aspekty, o których nie miał pojęcia, lepiej zrozumie swoje relacje z narcyzami i dowie się także czegoś o sobie. A być może nawet odkryje pewne narcystyczne cechy we własnej osobowości? Jeśli w tym momencie przeszedł Was dreszcz, to należą Wam się wyjaśnienia – jeśli do tego dojdzie, będzie to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ każdy z nas posiada pewne cechy narcystyczne. Ich nadmiar dopiero powoduje zaburzenie. Jeśli macie ochotę lepiej poznać siebie samych i świat wokół Was to serdecznie zapraszam Was do tej lektury!

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz