“Przyjemne i lekkie powieści idealne na czerwcowe wieczory”

Dzięki wydawnictwu Novae Res miałam przyjemność zapoznać się z dwoma debiutami, liczącymi sobie niespełna 200 stron. Były to przyjemne i lekkie powieści na granicy rzeczywistości i fantazji, idealne na czerwcowe, ciepłe wieczory.

Pierwszym z nich jest Jedyna Pawła M. Zawady. To romans, przepełniony jednak żalem i poczuciem straty, opowiadający jednocześnie o szczerych i bezinteresownych uczuciach, jakimi darzyć można drugiego człowieka.

Patrząc na świat z perspektywy głównego bohatera, trwającego w zawieszeniu pomiędzy dawnym życiem a początkiem nowego, oczekującego na zmianę, poznajemy jego najgłębiej ukrywane myśli, marzenia i tęsknoty.

„Dopadła mnie myśl, że to przecież nie powinno tak wyglądać, że to nie jest to, że to nie jest bez znaczenia, że… Nie chcę być taki, jak inni. Nie chcę kochać ciałem, jeśli nie kocham sercem.”*

To co dzieje się na zewnątrz jego umysłu wydaje się być czymś obcym, czymś co dzieje się poza przestrzenią i czasem, staje się nierzeczywiste i nieistotne. Codzienne czynności tracą sens, przez większość dnia mężczyzna snuje się po mieście, odkrywając okruchy przeszłości. To stamtąd pochodzą spotykani przez niego ludzie, dawni znajomi. Znaczące jest to, że w narracji nie pojawia się żadne z imion bohaterów. Jest Ona – szczera miłość, Przyjaciel, Adeptka – dawna przyjaciółka, Ona – która wtargnęła w życie mężczyzny, sama przechodząc kryzys i szukająca tymczasowego lokum, Ona – dająca nadzieję na nowy początek.

„Ale takie były moje przyjaźnie, urwane z mojego świata, żyjące w osobnych, ale mimo wszystko równoległych światach, które choć odległe, wciąż były tymi najbliższymi.”*

Rytm narracji stworzonej głównie z przemyśleń bohatera burzy moment, w którym postanawia otworzyć się przed przyjaciółką i współlokatorką. Ta opowieść to jedyne prawdziwe uzewnętrznienie jego uczuć i myśli.

W przemyśleniach i czynach mężczyzny każdy może znaleźć cząstkę siebie, swojej egzystencji, fragment myśli o sprawach błahych, codziennych lub i tych najważniejszych, a jednocześnie obudzić nadzieję na miłość, motywację do działania, do tego aby mieć odwagę na wypowiedzenie choćby dwóch słów do osoby, na której nam zależy, ponieważ jutro możemy nie mieć takiej szansy.

Druga pozycją są Opowieści z Wielkiego Lasu. Jeśli znacie historię o Czerwonym Kapturku czy Królewnie Śnieżce i nadal czujecie niedosyt, to Andrzej Zieliński zaspokoi waszą ciekawość i opowie o losach pozostałych mieszkańców magicznej krainy. Dzięki niemu poznajemy historię Starego Wilka, Pana Puchacza, Odważnego Lwiątka, Bobra, Byka, którym narrator towarzyszymy w trakcie świętowania Bożego Narodzenia czy  Karnawału i urodzin, ale także w trudnych momentach utraty bliskich lub gdy potrzebują pomocy, ponieważ sami nie mają na tyle siły, aby zadbać o gospodarstwo.

Niektóre z bajek niosą ważną, życiową mądrość, część z nich przypomina, że powinniśmy zadbać także o własne dobro i szczęście lub po prostu nie brać życia zbyt poważnie, z kolei pozostałe są znakomitym sposobem na „puszczenie oka” do czytelnika oraz poprawę jego humoru.

Ten leki ton został doskonale uzupełniony poprzez ciekawą i jednocześnie prostą ilustrację na okładce oraz lekki, ozdobny font zarówno w tytule zbioru, jak i w poszczególnych opowiadaniach

Jedyna i Opowieści z Wielkiego Lasu to tytuły, które różnią się niemal wszystkim, jednak w obu książkach czytelnik znajdzie coś dla siebie, coś co go poruszy i zaciekawi. Oba tytuły polecić mogę tym, którzy pragną odpoczynku z lekką, szybko czytającą się książką w ciepły wieczór.

 

*cytaty z książki Jedyna

  • Inne tego autora
  • Polecane
Patrycja Smaga Contributor
Redaktor Działu Grozy/Grafik w: Magazyn Kulturalny Horyzont
Patrycja Smaga – Z zawodu grafik, chociaż ani artystką ani projektantem się nie czuje. Posiada aspiracje na ilustratora. Typ osobowości: introwertyk, domator, typ wieczorny, czyli sowa. Inne przypadłości to książkoholizm, serialoholizm, a ostatnio kinomania. Znaki szczególne: duże okulary, nieobecny wzrok, książka w torebce lub w zasięgu ręki.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via