Poznań pod znakiem Fridy Kahlo

Jako redakcja Magazynu Kulturalnego Horyzont mieliśmy okazję uczestniczyć w programie wyjazdowym “Jedź z nami do Poznania” organizowanym przez Inku Szczeciński Inkubator Kultury, który odbył się w dniach 7-8 grudnia br. Program wyjazdu, a zarazem wizyty studyjnej w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu był bardzo bogaty. Naszą uwagę przykuła historia zamku cesarskiego, której zgłębianie sprawiało nam przyjemność. Sama budowla robiła ogromne wrażenie i co ciekawe, jest to jedna z najważniejszych budowli Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II.

Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z pracownikami Z CK Zamek, zajmującymi się m.in. promocją. Podczas krótkiego wykładu mieliśmy okazję zgłębić swoją wiedzę z zakresu promocji i marketingu. Jedno z nich poprowadziła kierownik działu promocji Karolina Krychowska. W czasie rozmów mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami na temat szeroko pojętych social media oraz nowych technologii, zwłaszcza o tym, jakie dają nam możliwości w dotarciu do potencjalnych odbiorców. Nauczyło to nas również wiele o pracy zespołowej i zarządzaniu, bo jak wiadomo – zgrany zespół to podstawa sukcesu. Kolejne spotkanie poprowadziła Ewelina Banaszek, odpowiedzialna za koordynację działu Centrum Praktyk Edukacyjnych. Na tym spotkaniu mogliśmy poznać różne projekty, nad którymi obecnie pracują. Dostaliśmy również wiele cennych wskazówek jak skutecznie i interesująco można przeprowadzać warsztaty oraz szkolenia w różnych formach.

Następnie spotkaliśmy się z Maciejem Szymaniakiem z zespołu ds. Projektów Interdyscyplinarnych, który opowiedział nam on o ostatniej najgłośniejszej wystawie, którą można jeszcze zobaczyć w CK ZAMEK do 21 stycznia 2018 roku pt. “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst“. Jeżeli chodzi o Polski kontekst w życiu Fridy i Diego to należy wspomnieć o polskim pochodzeniu autorów Bernice Kolko i Fanny Rabel. Co ważne wystawa miała również swoje miejsce w 1955 roku na Wystawie Sztuki Meksykańskiej. Wystawa ta cieszy się wielkim powodzeniem, czego dowodem są bilety wyprzedane już na tydzień z góry. Co trzeba przyznać to to, że wszystkie eksponaty wzbudzają wiele emocji i skłaniają do refleksji. Są to kompozycje, przy których nie da się przejść obojętnie i szczerze musimy przyznać, że jej obejrzenia nie wolno przegapić i samemu wyrobić sobie o niej zdanie.

Na koniec jeszcze kilka słów o samych autorach

Spośród wszystkich obrazów Fridy Kahlo można wyodrębnić trzy główne kategorie jej twórczości, autoportrety, martwa natura oraz obrazy związane z cierpieniem. Najczęściej są spotykane autoportrety, które są doskonałym dokumentem o jej życiu. Dzięki tym dziełom można prześledzić jej przemianę z młodej dziewczyny w silną i doświadczoną kobietę. Jeżeli chodzi o analizę kolorystyczną jej prac to głownie używała kolorów ciepłych takich jak pomarańczowy, żółty czy też jasny brąz i im pochodnych. Przy obrazach dotyczących wydarzeń z jej życia dominuje kolorystyka odcieni zimnych głownie niebieski i zielony.

 Diego Riviera początkowe swoje prace tworzył w oparciu o kubizm. Bardzo fascynował się twórczością Cezanne’a i Mondriana. W późniejszych jego dziełach można dostrzec malarstwo figuratywne oraz fowizm. Zasłynął z przenośnych meksykańskich murali. Mural „Koszmar wojny, marzenie o pokoju” został skradziony z pracowni dwa dni po namalowaniu i nigdy nie został odnaleziony.

Wartą uwagi jest też wystawa „Sascha Weidner to, co pozostaje 2017” , nie żyjącego już fotografa. Każdy odwiedzający ma możliwość zabrania ze sobą jednego zdjęcia z wystawy, aby to zrobić, należy jedynie wypełnić krótki formularz i pokrótce uzasadnić, dlaczego wybiera się daną fotografię. Ja zabrałam ze sobą ujęcie numer 0761, przedstawiające pomnik anioła. Co ciekawe wystawa zakończy się dopiero w momencie kiedy ze ścian znikną wszystkie fotografie.

Autor Agnieszka Maciejewska


This slideshow requires JavaScript.

 

Agnieszka Maciejewska Administrator
Agnieszka Paulina Maciejewska (Zastępca Redaktor Naczelnej oraz Kierownik ds. PR) – Urodzona 23 kwietnia 1993 roku, rodowita szczecinianka. Studentka Technologii Chemicznej na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Asystentka w dziale promocji w Akademickim Radiu Pomorze. Miłośniczka muzyki, sztuki oraz kultury szeroko rozumianej pod tymi pojęciami. Otwarta na poszerzanie i odkrywanie kolejnych Horyzontów.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via