Oferta kulturalna Szczecina (sezon zimowy)

Wszystkich miłośników szeroko pojętej sztuki i wielu jej form wyrazu, z pewnością zainteresuje przegląd najważniejszych wydarzeń, planowanych na najbliższe dni w Szczecinie.

Mimo, że zostać Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku, Szczecinowi się nie udało, nie zmienia to faktu, że dziać się w tym roku będzie wiele. Zapraszam do przyjrzenia się planowi wydarzeń, czekających nas wkrótce.

Koncerty i występy muzyczne – melomani nie będą zawiedzeni.
W przedostatni dzień stycznia w Domu Kultury Słowianin odbędzie się cykliczna impreza Depeche Mode Party. Entuzjastów tej muzyki w naszym mieście nie brakuje, zawsze stawiają się licznie, można też zaobserwować tendencję do przyciągania nowych fanów. Zespół posiada status kultowej grupy. Natomiast tydzień później na scenie klubu wystąpi heavymetalowy Acid Drinkers. Czy będzie moc? Z pewnością. Titus i jego koledzy nikomu nie pozwolą spokojnie stać pod ścianą. Ta muzyka porywa do rzucenia się w wir pod sceną. Wieczór zapowiada się niezwykle ciekawie. Bilety do nabycia w kasie Domu Kultury.

Co jeszcze oferuje Słowianin? 20 lutego odwiedzi nas kolejna bardzo uznana polska grupa rockowa. Mamy na myśli zespół Happysad. Na scenie usłyszmy wiele, dobrze znanych utworów. Bilety już niedługo dostępne, zaś w Klubie Muzycznym Browar Polski już 25 stycznia odbędzie się koncert w ramach projektu Szczecińskie Wierszogranie. Na scenie usłyszymy Jana Kondraka, który wykona dla nas program zatytułowany „Sztukmistrz śpiewa”. Co usłyszymy? Autorskie wykonania do tekstów Edwarda Stachury i Stinga. Jak został zapowiedziany koncert? Usłyszymy chasydzką ekstazę muzyczną. Wielbicieli poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej nie może zabraknąć.

Dla koneserów muzyki nieco poważniejszej, ciekawą ofertę przygotowała Filharmonia Szczecińska.
Instytucja ta kolejny raz pokazuje, że chcę wyjść do słuchacza, także tego najmłodszego. Na dni 12-13 oraz 18 stycznia i 8 lutego przygotowała koncert „DoNuta taktuje”. Przedsięwzięcie to skierowane do czterech grup wiekowych, od dziecka przedszkolnego, aż po gimnazjalistę. Głównym założeniem koncertu jest zainteresowanie ich muzyką wykonywaną za pomocą instrumentów. Dzieci będą zachęcane do aktywnego udziału w wydarzeniu. Zapowiada się niezwykle interesująco. Oprócz tego będą miały miejsce takie koncerty jak dnia 14 stycznia Brandt Brauer Frick | LAB 4: El-acoustic czy Ewa Małas-Godlewska w Filharmonii, który odbędzie się dzień później. Ten pierwszy to ciekawy projekt elektroniczny. Drugi zaś to występ artystki o światowej sławie. Jeżeli jesteście czytelnikami, kochającymi muzykę symfoniczną, to nie może was zabraknąć. A już pod koniec miesiąca, długo wyczekiwany koncert w wykonaniu Leszka Możdzera. Muzyk wykona utwory Ravela. Będzie to nie lada gratka dla wielu lubujących się w muzyce mieszkańców Szczecina i okolic. To i wiele więcej oferuje Szczecińska Filharmonia. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę główną instytucji.
Ciekawe wydarzenia w wielu filiach MBP

Wszystkim miłośnikom słowa pisanego powinna przypaść do gustu, oferta programowa oferowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. W miesiącu styczniu w poszczególnych filiach będzie można uczestniczyć w Dyskusyjnym Klubie Książki. Zalecane jest przeczytanie wybranej na temat rozmowy książki, oczywiście dostępnej do wypożyczenia. Na spotkaniu w miłej atmosferze, będzie można wymienić się wrażeniami jej dotyczącymi. W MBP także w obecny miesiącu dwa interesujące spotkania.
Pierwsze to prelekcja prowadzona przez psychologa Grzegorza Szczepańskiego. Wykład będzie dotyczył choroby psychosomatycznej. Drugim ciekawym spotkaniem będzie wizyta himalaisty Piotra Mojzykiewicza. W przerwie pomiędzy wyprawami odwiedzi filię nr 54 Pro Media, aby poopowiadać przybyłym o swoich przygodach w górach.

A co dzieję się w szczecińskich teatrach? A dzieję się i to dużo.
Teatr Lalek Pleciuga w dniach 12 – 15 bieżącego miesiąca wystawi spektakl „Kopciuszek”. Klasyczna baśń w nowej odsłonie, przygotowana przez zespół Polsko-Łotewski, wykonana na scenie przez czołówkę aktorów naszego teatru lalkowego. Kopciuszek stanowi atrakcyjne widowisko nie tylko dla dzieci. Dorosłym z pewnością też przypadnie do gustu. Poza nim bajka o tygrysku który wyrusza na spotkanie z przygodą wspólnie z piracką załogą oraz teatr cieni, prezentujący opowieść o życiu Charliego Chaplina. „Tygrysek i kapitan Morgan” i „A Dramatic Comedy” do zobaczenia wyłącznie w Pleciudze. W Szczecińskim Teatrze Współczesnym trwają przygotowania do wystawienia „Burzy” Szekspira. Premiera zapowiedziana została dopiero na 19 marca, a większość stałych bywalców teatru, już się nie może doczekać finalnej wersji. Oprócz tego standardowy repertuar. Między innymi komedia „Godzina spokoju”, muzyczny spektakl „Śpiew szczerbatych mew”, „Pan Tadeusz” oraz wiele innych. Jeśli ktoś ma zamiar nadrobić braki w repertuarze oferowanym przez Współczesny, to teraz jest najlepszy moment.

W teatrze alternatywnym Kana, również z nadejściem Nowego Roku nikt nie próżnuje. Odbędzie się wiele koncertów pod hasłem „Akustyczeń”. Szeroki wachlarz artystów związanych z miastem ale i nie tylko. Występy muzyków na scenie Kany będą darmowe, stąd już teraz powinno się je zaplanować. Oprócz nich, spotkanie dotyczące historii zamku, z którego słynie nasz Szczecin oraz spektakl „Projekt Matka”. W humorystycznym ujęciu wszelkie uroki macierzyństwa. Zespół artystyczny Kany serdecznie zaprasza.

Jakby komuś wydarzeń kulturalnych na najbliższe dni w dalszym ciągu było mało, odsyłam na oficjalną stronę Szczecina www.szczecin.eu do zakładki wydarzenia.

 

Autor: Dariusz Ławniczak

Fotografia: Anna Jakubczak vel RattyAdalan

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz