„Odczarowujemy coaching” – recenzja książki „Czym jest coaching”

Niedawno nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazało się drugie wydanie książki – „Czym jest coaching. Prawdy i mity”. Monika Zubrzycka-Nowak. Katarzyna Rybczyńska i Sylwia Monostori próbują przybliżyć oraz wyjaśnić nam znaczenie słowa – „coaching”. Na czym on polega? Czy coaching to terapia? Czym powinien charakteryzować się dobry coach? Jak wybrać tego właściwego? Jeśli szukaliście odpowiedzi na te pytania, to w tej książce je znajdziecie.

Omawiana przeze mnie publikacja składa się z czternastu krótkich rozdziałów. Pomimo tego, iż autorkami lektury są trzy różne osoby, tekst jest niezwykle spójny. Dzięki przyjemnemu, prostemu językowi w formie poradnika oraz zabawnym, żartobliwym wstawkom czytelnik nie nuży się. Jego uwagę przyciągają także ilustracje oraz tabelki. Ważne treści zostały zaznaczone pogrubioną czcionką. Graficzne zobrazowanie tekstu może okazać się szczególnym ułatwieniem dla wzrokowców. Na pochwałę zasługują również anegdoty, dzięki którym odbiorca z łatwością może utożsamić się z przedstawioną sytuacją. Trenerki w trafny sposób stawiają pytania, co tylko potwierdza ich zdolności interpersonalne oraz coachingowe. Czytelnik szybko więc zyskuje do nich zaufanie, co jest nieocenioną zaletą w przypadku studiowania różnego rodzaju poradników. Autorki odwołują się do powszechnie znanej wiedzy psychologicznej. Korzystają z piramidy potrzeb Abrahama Maslova. Ukazują dwoistość natury rozmaitych technik psychologicznych między innymi pochwały, która nie zawsze niesie ze sobą pozytywny feedback. Różnorodność oraz mnogość przykładów i odwołań sprawia, iż pomimo tego, że książka nie jest długa, jest niezwykle bogata i treściwa. A przy tym wszystkim dopasowana do potrzeb szerokiego spektrum odbiorców.

„Czym jest coaching. Prawdy i mity” – jest idealną propozycją dla każdego, kto pragnie poszerzyć nieco swoją wiedzę o rozwoju osobistym. Autorkom rzeczywiście udaje się nieco zawęzić zakres pola semantycznego angielskiego słowa „coaching” wokół, którego w ostatnim czasie narodziło się wiele kontrowersji i niepewności. A może rzeczywiście ten coaching to nie żaden szamanizm czy też kolejne NLP? Sprawdźcie sami, sięgając po tę pozycję. Książka jest wciąż dostępna na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz