Najcieplej, najfajniej i najmuzyczniej, czyli reggae po raz 15. w Wodzisławiu Śląskim

Za nami 15. już edycja największego festiwalu reggae w południowej Polsce, czyli Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi Reggae Festiwal, która odbyła się 27 i 28 lipca w Wodzisławiu Śląskim.  Jak co roku wydarzenie to przyciągnęło do Wodzisławia Śląskiego setki miłośników wyjątkowego gatunku muzycznego, jakim jest wywodzące się wprost z  Jamajki reggae. Festiwal, dzięki swej darmowej formule, ściągnął na stadion miejski całe rodziny, dzięki czemu stworzył atmosferę prawdziwego jamajskiego festynu. Kolorowi, uśmiechnięci i wyluzowani ludzie wspaniale bawili się do późnych godzin nocnych przy dźwiękach ulubionych artystów. W jamajskie rytmy uczestników zabawy wprowadził także prowadzący imprezę Cheeba wraz z Dr Love i Slaveah. Zaraz potem na scenie pojawiła się Darek „Meleo” Malejonek – frontman i założyciel powstałej w 1997 roku grupy Maleo Reggae Rockers świętującej w tym roku świętuje 20-lecie istnienia. Po wspaniałym występie przed wodzisławską publicznością zaprezentowały się jeszcze Bob One & Bas Tajpan, King Horror Sound & Alex Bass. A gwiazdą wieczoru był występ gościa specjalnego – Adama Ostrowskiego znanego bardziej jako O.S.T.R. Ten podczas festiwalu promował swoje ostatnie wydawnictwo; nie zabrakło oczywiście także największych przebojów artysty i… telefonu do żony. Wieczór ten należał do wyjątkowych nie tylko z uwagi na festiwal, ale również dlatego, iż na niebie tego wieczora można było obserwować najdłuższe od stu lat niemal dwugodzinne całkowite zaćmienie Księżyca.   
Drugiego dnia festiwalu dobry nastrój nie opuszczał uczestników wydarzenia. Pierwsi na scenie zaprezentowali się Roots Soldiers; po nich wystąpiła młoda polska formacja – The Djangos na czele z obdarzoną mocnym głosem charyzmatyczą Natalią Paruszewską. Kolejnym artystą występującym na wodzisławskiej scenie był Damian Syjonfam właściwie Damian Skoczylas, który swym kojącym głosem i wrażliwością sceniczną oczarował  przybyłych. Wyjątkowym akcentem podczas jego występu było wspólne wraz z synem wykonanie piosenki „Dawid”. Po pełnym wzruszających momentów występie nadszedł moment, na który oczekiwał tłum przybyłych fanów reggae. Na scenie pojawiła się uwielbiana nie tylko przez wodzisławian wywodząca się właśnie z tego miasta, ale i będąca współorganizatorem wydarzenia – grupa Tabu. Ich występ zawsze należy do szalonych – nie inaczej było tym razem. Charakterystyczne kolorowe flagi powiewające nad głowami rozśpiewanych i roztańczonych ludzi w każdym wieku, chwytliwe melodie i słowa utworów, mocny głos lidera Rafała Karwota i to, co dla Tabu wyjątkowe czyli wspaniała sekcja dęta dały niezapomniany występ. Po ponadgodzinnym muzycznym wariactwie na scenę wkroczył David Lion – gość z Italii miał nie lada zadanie, aby rozbawiony tłum utrzymać przed sceną. Na zakończenie imprezy wystąpił założony w 1999 roku zespół grający muzykę reggae z elementami rocka, ska, muzyki elektronicznej – Etna Kontrabande. 
Podsumowując – 15. edycja festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi na pewno pod względem pogody była bardzo udana i wyjątkowa. Zespoły występujące na scenie prezentowały różnorodność gatunkową i stylistyczną, ale skupioną wokół specyficznych rytmów reggae. Przez cały czas trwania festiwalowi towarzyszyła również scena RiseUp Soundsystem. W jej chill-out’owej strefie uczestnicy mogli odpocząć od jamajskich rytmów i nabrać sił na kolejne koncerty. Aby nikomu nie zabrakło sił do zabawy organizatorzy zapewnili także Strefę Food Trucks. Jak co roku była to wspaniała okazja do spotkania ludzi pozytywnie zakręconych i przyjaznych sobie. 
Nie pozostaje nic innego jak już dziś rezerwować czas w lipcu 2019, aby móc znowu zanurzyć się w rytmiczne dźwięki jamajskiego festynu w fantastycznej atmosferze! Zatem – do zobaczenia!

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Aneta Czarnocka-Kanik Contributor
Redaktor Działu Sztuka/Wydarzenia w: Magazyn Kulturalny Horyzont
Aneta Czarnocka-Kanik – urodziła się, mieszka i pracuje w Jastrzębiu-Zdroju. Absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zawodowo związana z turystyką, PR, a obecnie marketingiem terytorialnym. Prywatnie żona i matka dwóch dorastających chłopców. Uwielbia spać i nade wszystko czytać do poduszki. Prócz męża i synów ma jeszcze dwie miłości: kota Hultaja i fotografię. Od kilku lat wraz z życiowym towarzyszem Maciejem realizuje pasję związaną z fotografią koncertową. Prócz tego dokumentuje lokalne wydarzenia, uwiecznia portrety i próbuje sił w reportażu. Jako członek Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” ciągle rozwija swoją pasję nie tylko poprzez warsztaty, szkolenia czy spotkania z autorytetami tej dziedziny sztuki, ale przede wszystkim realizując różnorodne projekty czy wymieniając myśli z innymi osobami „chorymi na fotografię”.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via