Kolory muzyki czyli letni powiew wolności, różnorodności i kultury!

W środku lipcowego lata, od 16 lat tuż za polsko-czeską granicą, odbywa się niezwykle klimatyczne i kolorowe wydarzenie. Z każdym rokiem przyciąga coraz więcej uczestników spragnionych wolności i nieskrępowanego niczym luzu, miłośników nie tylko kultury wysokiej, rękodzieła czy design’u, chcących doświadczyć wielogatunkowości muzycznej, wyszukanych smaków, ale także ludzi otwartych na radość, przyjaźń i tolerancję.

Colours of Ostrava to wyjątkowy międzynarodowy festiwal muzyczny, który odbywa się na zlokalizowanych w sercu miasta postindustrialnych terenach kompleksu hutniczego Dolní Vítkovice. Festiwalowi od 7 lat towarzyszy wydarzenie – „Festiwal na ulicach”, czyli dodatkowe atrakcje takie jak przedstawienia teatralne, popisy cyrkowców, wystawy artystyczne czy panele dyskusyjne. Jego wyjątkowość tworzy niezwykła atmosfera, na którą składa się nie tylko mentalność naszych południowych sąsiadów, ale także rozpiętość stylistyczno-muzyczna i różnorodność wydarzeń towarzyszących, których tak naprawdę nie sposób doświadczyć na raz. Colours of Ostrava to przestrzeń zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i dojrzałych seniorów. Ale festiwal ten to nie tylko muzyka – to także spotkania z artystami, zwiedzanie, wspaniałe różnorodne jedzenie, nauka, zabawa poprzez doświadczanie, nowe znajomości i przyjaźnie, ogólnie panująca beztroska i poczucie, że wszyscy dookoła są do siebie pozytywnie nastawieni.

Colours of Ostrava jak do tej pory został uhonorowany m.in. czeską nagrodą Anioła (Anděl). W latach 2004-2006 był też uznany za najlepsze wydarzenie muzyczne przez Akropolis Live Music Awards (ALMA). W 2015 i 2017 roku trafił na shortlistę najważniejszych festiwali w ramach European Festival Awards, a w 2016 roku Guardian uznał go za jeden z 10 najlepszych w Europie.

W tym roku przed międzynarodową, wielopokoleniową publicznością na 16 scenach zaprezentują się m.in. N.E.R.D, Kygo, Jessie J, London Grammar, Grace Jones, Joss Stone, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Future Islands, Kaleo, Beth Ditto, Cigarettes After Sex, Mura Masa, GusGus, Seasick Steve, Ziggy Marley, Jon Hopkins live, Aurora, HVOB, Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Calexico, Jacob Banks, Alice Merton, Algiers, Lewis Capaldi, Nick Mulvey, Jeremy Loops, Slaves i wielu, wielu innych!

Dla przypomnienia: pierwszą edycję Colours of Ostrava otwierało 6 scen i 50 zespołów i DJ-ów. W trakcie trzeciej edycji liczba uczestników przekroczyła 10 tys., a wydarzenie trwało trzy dni. W 2006 roku festiwal po raz pierwszy trwał cztery dni, podczas których bawiło się prawie 16 tys. uczestników. W 2010 roku wzbogacił się o Scenę Nowojorską, a bilety zostały wyprzedane 2 tygodnie wcześniej. Od roku 2012 muzyczna uczta po raz pierwszy odbyła się na terenie Dolních Vítkovic. Uczestniczyło w niej ponad 29 tys. uczestników i 200 artystów z całego świata. W 2016 roku na artyści występowali na 20 scenach, a program liczył ponad 350 punktów. Po raz pierwszy odbyło się także międzynarodowe forum dyskusyjne – Meltingpot! W ubiegłym roku program wydarzenia zawierał koncerty, panele dyskusyjne, teatry, filmy, warsztaty i wiele innych, a wszystko na 21 otwartych i krytych scenach. Przez 16 edycji festiwal gościł takie gwiazdy jak Goran Bregović & Wedding and Funeral Band, Bob Geldof & the BobKatz, Mariza, Robert Plant & Strange Sensation, Gipsy Kings, Marianne Faithfull, Sinéad O´Connor, Jamie Cullum, Morcheeba, Grinderman, Blackfield, Alanis Morissette, Bobby McFerrin, ZAZ, Sigur Rós, The National, Björk, Kasabian, Of Monsters and Men, Caro Emerald, Underworld, LP, Birdy, Norah Johnes, Imagine Dragons, Jamiroquoi i wielu innych wspaniałych – w tym także polskich – artystów.

Spotkajmy się zatem już niedługo, tj. pomiędzy 18 a 21 lipca br. w Ostrawie, by wspólnie cieszyć się latem, muzyką, wolnością i kolorami!

Wszelkich informacji szukajcie na www.colours.pl
 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Aneta Czarnocka-Kanik Contributor
Redaktor Działu Sztuka/Wydarzenia w: Magazyn Kulturalny Horyzont
Aneta Czarnocka-Kanik – urodziła się, mieszka i pracuje w Jastrzębiu-Zdroju. Absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zawodowo związana z turystyką, PR, a obecnie marketingiem terytorialnym. Prywatnie żona i matka dwóch dorastających chłopców. Uwielbia spać i nade wszystko czytać do poduszki. Prócz męża i synów ma jeszcze dwie miłości: kota Hultaja i fotografię. Od kilku lat wraz z życiowym towarzyszem Maciejem realizuje pasję związaną z fotografią koncertową. Prócz tego dokumentuje lokalne wydarzenia, uwiecznia portrety i próbuje sił w reportażu. Jako członek Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” ciągle rozwija swoją pasję nie tylko poprzez warsztaty, szkolenia czy spotkania z autorytetami tej dziedziny sztuki, ale przede wszystkim realizując różnorodne projekty czy wymieniając myśli z innymi osobami „chorymi na fotografię”.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via