Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie czyli o „sprzężeniu zwrotnym” i wizerunku w relacjach społecznych.

Zazwyczaj, pytani o istotę wizerunku, w odpowiedzi skupiamy się na kwestiach związanych z atrybutami zewnętrznymi. Myślimy o ubiorze, urodzie i sposobach jej eksponowania, rzadko kiedy łączymy go z temperamentem, zachowaniem czy szeroko pojętymi formami ekspresji własnych odczuć. Tymczasem nasz wizerunek to suma aspektów już wymienionych i wielu, wielu innych składowych – warto  zdać sobie z tego sprawę.

Celowo użyłam określenia „nasz wizerunek, chcąc uświadomić, że nie jest to pojęcie zarezerwowane tylko dla osób publicznych, sławnych, szanowanych, zamożnych celebrytów. Każdy z nas ma jakiś wizerunek, który świadomie lub nie, prezentujemy żyjąc no co dzień w przestrzeni publicznej. To on w dużej mierze wpływa na to, czy w bliższym i dalszym otoczeniu cieszymy się popularnością, dobrą sławą i czy inni dobrze się czują w naszym towarzystwie. Najczęściej nie ma to związku z zasobnością naszego portfela. Innymi słowy, chcę przez to przekazać jak istotne jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani i w jaki sposób to my wpływamy na nasze codzienne relacje społeczne.

Często na swojej drodze zawodowej spotykam osoby, które nie widzą związku pomiędzy tym jacy są (dla innych), a tym jacy inni są dla nich. Czują się nierozumiani, zaniedbywani, lekceważeni etc. I to nie tylko w kontaktach z otoczeniem osób najbliższych, ale także gdy próbują załatwić jakąś sprawę w pracy, urzędzie, przychodni, gdziekolwiek! Wiem, że pewnie poruszyłam wrażliwą strunę. Powiecie, że urzędnicy są antypatyczni, wredni, źle wychowani i kto wie co jeszcze? Tym czasem ja odważę się zaprotestować, stając w obronie w/w przedstawicieli (nierzadko skonfliktowanych z resztą społeczeństwa) zawodów. Po pierwsze: stereotypy. Po drugie: kontakt z osobami na takich stanowiskach zazwyczaj nie wiąże się z przyjemnymi zdarzeniami w naszym życiu, a po trzecie i po wtóre: zastanówmy się, jacy my jesteśmy w kontaktach z tymi osobami?

W życiu społecznym funkcjonuje swego rodzaju sprzężenie zwrotne. Postarajmy się o odrobinę empatii, wczujmy się w sytuację osób przyjmujących dziennie dziesiątki poddenerwowanych klientów, petentów czy pacjentów. Wszyscy oni („my”) chcą szybko załatwić średnio przyjemne sprawy i uciekać tak daleko, jak się da. Zagubieni w szarości spraw życia codziennego zostajemy uwikłani w kwestie, których zazwyczaj łatwo załatwić się nie można.

Wychodząc z takiego założenia, uzbrojeni w uśmiech, życzliwość, a może nawet oręż cierpliwości dajmy sobie i innym szansę na udaną relację – żartobliwie  rzecz ujmując na szczyptę interpersonalnej przyjemności. Bądźmy szczerzy, przyznając się do swojej ewentualnej niewiedzy w jakimś temacie, tym samym wyrażamy uznanie dla wiedzy osoby, która może nam pomóc. Czasem spokój, komplement i dobre wychowanie zdziałają więcej niż krzyki, pretensje i niezadowolenia. Wierząc w siłę wspomnianego sprzężenia zwrotnego, szczerze namawiam i uwrażliwiam na siłę własnego wizerunku, który na co dzień wyrażamy: swoją postawą, życzliwością, kulturą osobistą i aparycją, ale o tym może innym razem.

 

Zdjęcie: Na licencji Creatve Commons https://www.flickr.com/photos/xiulanquan/

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Redaktor Działu Psychologi/Kącik Akademii Pięknej Mamy w: Magazyn Kulturalny Horyzont
Anna Ścibior-Butrym – Konsultant ds. Kreowania Wizerunku. Socjolog, Specjalista ds. Marketingu i Reklamy. Doświadczona stylistka, wizażystka, personal shopper. Specjalizuje się w konsultacjach/warsztatach indywidualnych i grupowych z zakresu kreowania wizerunku. W swojej pracy uczy autoprezentacji, uwrażliwia na siłę komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Przekazuje praktyczne umiejętności, jak wykorzystać swój potencjał w ciągłym procesie samorozwoju. Łączy wiedzę z zakresu komunikacji społecznej, reklamy, mowy ciała, mikroekspresji i stylizacji wyglądu. Wieloletni współpracownik Agencji Elite Models, Stylista Magazynu Uroczystość, Wykładowca m.in. w Teb Edukacja przedmiotów: Kreowanie wizerunku, Stylizacja ubioru, Techniki makijażu. Pracuje w ramach projektów o charakterze aktywizacyjnym, społecznym i komercyjnym. Posiada doświadczenie dydaktyczne także, w pracy z dziećmi, młodzieżą i z osobami z niepełnosprawnością ruchową. Łączy fachową wiedzę z zamiłowaniem do pracy z ludźmi. Prywatnie mama dwójki dzieci, pasjonatka mody, socjologii i sztuki. Umiejętność godzenia spraw zawodowych z rodzinnymi wzmaga jej codzienną kreatywność i daje poczucie spełnienia.
follow me

Dodaj komentarz