Horyzont zza kulis cz. 8 – rozmowa z Anną Ścibior-Butrym redaktorką działu Kącika Akademii Pięknej Mamy

O tym jak ważny jest wizerunek oraz o najnowszych terendach w modzie w rozmowie z Anną Ścibior-Butrym specjalistką ds. kreowania wizerunku oraz redaktorką działu Kącika Akademii Pięknej Mamy. 

Anna Jakubczak – Na początku tradycyjnie. Co skłoniło Cię do dołączenia do ekipy Horyzontu?

Anna Ścibior-Butrym – Do pisania dla Horyzontu namówiła mnie Redaktorka Działu Psychologii- Aleksandra Sileńska. Dużo razem pracujemy i znamy swoje kompetencje. Zachęcała mnie do pisania o wizerunku w kontekście samorozwoju. Wiesz, jak zaczynasz pracować nad swoim wizerunkiem z profesjonalistą szybko orientujesz się, że tu chodzi o coś więcej niż sukienkę i makijaż. Praca konsultanta od wizerunku jest bardzo holistyczna. Ważne jest umiejętne wydobycie i podkreślenie tego co najlepsze zewnętrznymi atrybutami. Zawsze namawiam do swoistego monologu, który pomoże zrozumieć: kim jestem, jak się czuję, jak jestem postrzegany i skonfrontować tą wiedzę z naszymi, własnymi oczekiwaniami. Moja praca w dużej mierze polega na tym by pomóc innym postawić znak równości pomiędzy jednym a drugim. Jak widzisz bez samorozwoju się nie da, a jeśli ktoś chce o tym poczytać na łamach Horyzontu, to czemu o tym nie pisać ?!

A.J. – Co podoba Ci się w redakcji najbardziej?

A.Ś.B. – Cóż, zachęcające jest to, że jako Naczelna starasz się ciągle przeć do przodu, rozwijać działalność Horyzontu. Lubię wspierać inicjatywy ludzi odważnych, którym się chce zrobić coś więcej.

A.J. – W Horyzoncie prowadzisz cykl Akademia Pięknej Mamy, opowiesz o nim coś więcej?

A.Ś.B. – Akademia raczkuje i rozwija się bardzo powoli. Jest jak dziecko, które wymaga czasu, a ja trochę jak doświadczona mama wiem, że nie należy tego przyśpieszać. Raz w miesiącu zamieszczam artykuł, który adresuje do kobiet, które doświadczyły i/lub chcą doświadczyć macierzyństwa. Wierzę, że rola mamy dobrze zinterpretowana, pozwala kobiecie rozwinąć skrzydła, rozwijać się. Łatwiej uświadomić sobie co jest ważne, a co mniej. Problemem jest czas, który w życiu matek niemal zawsze jest produktem deficytowym. W Akademii Pięknej Mamy piszę dla kobiet, które są gotowe wziąć ten stan rzeczy za „dobra monetę” i nauczyć się żyć pełnią życia, w zgodzie ze swoimi potrzebami. Piszę o tym, kiedy, jak i co? Także, w kwestiach związanych z wyglądem! Serdecznie zapraszam do lektury, ale i do współtworzenia tej rubryki, bowiem teksty są odpowiedzią na pytania, które kobiety mogą do mnie przesyłać.

A.J. –  A jak to wszystko się zaczęło? 

A.Ś.B. –  Zaczęło się dawno temu, od współpracy z renomowanymi agencjami modelek w Polsce. Zaczęłam pracować na „pełen etat” w wieki 18 lat i jestem z tego bardzo dumna. Nie od razu zajmowałam się tym co teraz, droga była kręta. Taka „eureka” dotycząca tego co naprawdę chcę w życiu robić, objawiła się wiele, wiele lat i doświadczeń później, gdy postanowiłam wrócić do nauki i studiowałam Socjologię. Na zajęciach z komunikacji społecznej zrozumiałam, że budowanie wizerunku jest wiedzą po części socjologiczną. Postanowiłam połączyć naukę z doświadczeniem zawodowym i rozwijać się w obu tych kierunkach. Pracę magisterską pisałam już na podstawie własnych badań dotyczących wpływu budowania wizerunku na relacje społeczne. Uwielbiam swoją pracę za różnorodność: prowadzę wykłady, warsztaty, konsultacje z klientem indywidualnym ale też stylizuje i zajmuję się wizażem. Tu nie ma mowy o nudzie i staniu w miejscu.

A.J. – Opowiesz nam o najnowszych trendach w modzie? Co teraz jest na topie?

A.Ś.B. – Szczerze mówiąc, uważam, że ważniejsza jest wiedza co do tego jakie są zasady stylizacji ubioru. Jak łączyć poszczególne elementy garderoby, jak dobrać je do swojej urody, sylwetki, temperamentu i nade wszystko do aktualnych potrzeb. Trendy w modzie są tu kwestią drugoplanową.

A.J. – A co można uznać za passe ?

A.Ś.B.  Niezmiennie i zawsze: zbyt błyszczące rajstopy, źle dobraną (czytaj widoczną) bieliznę i krawat do kołnierza z guziczkami tzw. button down.

A.J. – Jak oceniasz styl ubierania Polek? Umiemy dobrze wyglądać?

A.Ś.B. –Staram się by tak było.

A.J. – Czym lub kim inspirujesz się tworząc wizerunek swoich klientek?

A.Ś.B. – Klientkami, klientami – ich potrzebami, charakterem i temperamentem. Każdy jest inny, wyjątkowy i potrzebne mu indywidualne podejście.

A.J. – Jakie są Twoje plany na najbliższy czas? 

A.Ś.B. – Obecnie uczę się łączyć pracę zawodową z pracą nad moim doktoratem, co bywa dość trudne. Nie lubię mówić o planach. Nauczyłam się ustalać to co chcę zrobić, wpisywać w organizer i działać! Jestem hedonistką i lubię czuć się w życiu szczęśliwa. Póki bycie pracującą mamą daje mi takie poczucie, wiem, że kalendarz prowadzę właściwie. Obecnie przygotowuje kilka ciekawych projektów dla kobiet, więc zachęcam do śledzenia mojego profilu: Kreowanie Wizerunku Anna Ś. Butrym i oczywiście do lektury „Akademii Pięknej Mamy” na łamach Horyzontu, który zawsze warto poszerzyć.

A.J. – Dziękuję za rozmowę. 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via