Horyzont zza kulis cz. 7 – rozmowa z Aleksandrą Sileńską Szefową Działu Psychologii

Rola rodzica nie należy do łatwych, ale dla wielu jest najpiękniejszym etapem życia. Zwłaszcza dla Aleksandry Sileńskiej Szefowej Działu Psychologii oraz Kącika Mamy Terapeutki, z którą w kolejnej części naszego cyklu rozmawiałyśmy m.in. o wychowaniu dzieci, macierzyństwie i wpływaniu czytania na rozwój i kreatywność dziecka.  

Anna Jakubczak – Na początku tradycyjnie. Co skłoniło Cię do dołączenia do ekipy Horyzontu?

Aleksandra Sileńska – Przede wszystkim chęć rozwoju. Moją życiową pasją jest psychologia, którą zajmuję się nie tylko zawodowo, ale również w wolnym czasie, pisząc artykuły, czytając książki, czy szukając inspiracji, które mogę później wykorzystywać pomagając ludziom. Magazyn Horyzont stał się kolejnym ważnym w mojej działalności miejscem, w którym mogę dzielić się z innymi cennymi i przydatnymi treściami.

A.J. – Co podoba Ci się w redakcji najbardziej?

A.S. – Przede wszystkim otwartość. Obserwując rozwój naszego Magazynu mam wrażenie, że tworzymy przestrzeń, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Dotyczy to nie tylko naszych wspaniałych Czytelników, ale również redaktorów. Jestem ogromną fanką różnorodności, bo wierzę że to ona jest źródłem rozwoju. Jako członek redakcji mam okazję stykać się z różnymi treściami, odmiennymi zainteresowaniami i nowymi pomysłami, dzięki którym sama odkrywam nowe obszary, które pobudzają moją ciekawość i poszerzają horyzonty.

A.J. – Nowością w Horyzoncie stał się Twój Kącik Mamy Terapeutki, jakie kwestie planujesz w nim poruszać?

A.S. – Przede wszystkim zależy mi na tym by Kącik Mamy Terapeutki stał się miejscem, w którymi każdy rodzic może zarówno wypowiedzieć się na tematy związane z rozwojem dzieci, jak i otrzymać cenne informacje i praktyczne wskazówki. Dlatego też w ramach Kącika publikowane będą wywiady z rodzicami, wzbogacone o wiedzę specjalistyczną. Tematyka wywiadów będzie bardzo różnorodna, ale też ściśle związana z wychowaniem dzieci i sposobami radzenia sobie z trudnościami.

A.J. –  Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak poradzić sobie z problemami wychowawczymi występującymi w toku rozwoju swoich dzieci. Gdzie mogliby znaleźć wsparcie mierząc się z tymi trudnościami?

A.S. – Bardzo często powtarzam Rodzicom, z którymi mam przyjemność pracować, że biorąc pod uwagę aktualny poziom wiedzy właściwie nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać. Podstawą jest tylko podjęcie działań w celu uzyskania wsparcia. Sposobów na znalezienie pomocy jest wiele. Możemy sięgać po wartościowe publikacje adresowane do Rodziców. Ze swojej strony serdecznie polecam książki „Sposób na trudne dziecko” Artura Kołakowieksiego i Agnieszki Pisuli, „Trening umiejętności wychowawczych” Małgorzaty Całusińskiej i Wojciecha Malinowskiego, czy książki autorstwa Jespera Juula. Istnieje również wiele specjalistycznych blogów i portali, które mogą nas wzbogacić w cenne informacje. Pamiętajmy jednak, że w problemach natury psychologicznej bardzo ważne jest indywidualne podejście. Dlatego też zachęcam do korzystania z konsultacji ze specjalistami, którzy spojrzą na zgłaszane trudności, uwzględniając różne istotne czynniki oddziałujące na nas lub nasze dzieci. Prawda jest taka, że w niektórych przypadkach wystarczy tylko jedno spotkanie by otrzymać praktyczne wskazówki, zwłaszcza jeśli szukanie wsparcia rozpocznie się w miarę szybko po dostrzeżeniu problemu.

A.J. – A co sądzisz o czytaniu dzieciom przez rodziców?

A.S. – Tak, tak i jeszcze raz tak! Myślę, że nie ma sensu przytaczać tutaj znanych już chyba wszystkim dobroczynnych funkcji czytania dzieciom. To jednak na co chciałabym zwrócić uwagę to fakt, iż czytanie ma również moc terapeutyczną. Zawsze gorąco zachęcam Rodziców do tego, by wspierali swoje dzieci w rozwiązywaniu ich problemów właśnie poprzez czytanie. Przenoszenie się wraz z dzieckiem w świat literackiej fikcji i pokazywanie poprzez losy bohaterów sposobów radzenia sobie z trudnościami, bardzo często stanowi dla dzieci inspirację, ale również stwarza bezpieczną przestrzeń do dzielenia się swoimi emocjami, spostrzeżeniami, obawami. Oczywiście wielką pomocą są tu bajki terapeutyczne, ale można do tego wykorzystać również inne znane nam opowieści, które tematyką nawiązują do sytuacji naszych dzieci.

A.J. – Ostatnio słyszy się również o nowych formach pobudzania dziecięcej kreatywności. Czy coś szczególnie przykuło Twoją uwagę?

A.S. – Jako młoda Mama z radością zacieram ręce na myśl o tym, ile wspaniałych zabaw będziemy mogły realizować z moją córcią. Regularnie odwiedzam strony internetowe, pełne cudownych pomysłów na urozmaicanie zabaw z dziećmi. Szczególnie interesują mnie te, które rozwijają dziecięcą i rodzicielską kreatywność, poprzez jednoczesne odziaływanie na różne zmysły dzieci, ale również takie które można wykonywać samemu, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. Myślę, że tworzenie takich zabawek i wykorzystywanie ich później w praktyce skutecznie rozbudzi wyobraźnię każdego dziecka, będzie świetnym pomysłem na wspólnie spędzany czas i pozostawi w pamięci naszych szkrabów niesamowite wspomnienia.

A.J. – Na rynku księgarskim znaleźć można wiele poradników dotyczących wychowania i bycia dobrym rodzicem? Czy uważasz, że naprawdę istnieje jeden przepis na bycie rodzicem idealnym?

A.S. – Oczywiście, że nie. Przede wszystkim dlatego, że nikt z nas – dzięki Bogu – nie jest idealny. Każdy z nas pełniąc swoją rolę rodzica powinien przede wszystkim zaakceptować swoje niedoskonałości. Mając świadomość tego, nad czym możemy lub wręcz musimy popracować, będziemy mogli stale wyznaczać sobie nowe cele i rozwijać się. Pamiętajmy przy tym, że ukrywanie naszych słabych stron przed dziećmi też niczemu dobremu nie służy. Myślę, że większość z nas pragnie przede wszystkim pokazać, opierając się m.in. na swoim przykładzie, że każdy człowiek ma swoje mocne i słabe strony. Nasze dziecko również. Dorastając w takim przekonaniu, łatwiej będzie mu później zaakceptować siebie, takim jakim jest. Prowadząc warsztaty dla rodziców często powtarzam, że naszą ogromną mocą jest, że mamy możliwość bycia najlepszymi rodzicami dla naszych dzieci. Dając im miłość, poczucie bezpieczeństwa i możliwość pełnego wyrażania siebie położymy fundament pod ich poczucie własnej wartości i samoocenę. To nasz wielki przywilej i warto z niego korzystać.

A.J. – A co sądzisz o rodzicach, którzy narzucają dzieciom swoje niespełnione marzenia? Jak z nimi rozmawiać?

A.S. – To niezwykle trudny temat i nie ma na niego niestety złotej rady. Najczęściej rodzice, którzy oczekują od dzieci realizowania swoich niespełnionych marzeń sami potrzebują wsparcia. Ich zachowanie może być bowiem efektem trudnych doświadczeń z dzieciństwa, nieuporządkowanych przeżyć, czy nieprzepracowanych emocji. Problem w takich sytuacjach polega również na tym, że rodzice postępujący tak ze swoimi dziećmi nie mają do końca świadomości, że robią im krzywdę. Często kierują nimi dobre intencje, pragną dla swoich dzieci jak najlepiej, zapominając jednak o tym, że jedną z najbardziej cenionych wartości dla każdego człowieka jest wolność. W przypadku dzieci realizuje się ona właśnie w takich codziennych sprawach, jak możliwość wyboru ubrania do przedszkola, czy dodatkowych zajęć, pokrywających się z ich pasjami i zainteresowaniami. Jeśli mamy w swoim otoczeniu takich rodziców nie powinniśmy ich atakować i zarzucać nieprawidłowe postępowanie, bo to paradoksalnie może doprowadzić do podtrzymywania takiego wzorca postępowania. Warto ich skłonić do refleksji i zapytać o to, co ich dzieci lubią, w czym czują się najlepiej, jakie mają mocne strony, o czym marzą itp. żeby sami mieli okazję skonfrontować się z tym czego ich dzieci pragną i potrzebują. To może być taki pierwszy, przełomowy krok.

A.J. – I na koniec zapytam o dziecko w każdym z nas. Jak dbać o tą dziecięcość w sobie, aby nie stać się takimi dorosłymi niczym z Małego Księcia?

A.S. – Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, czy ciągle mamy kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem? Warto co jakiś czas przypomnieć sobie, co zawsze sprawiało nam przyjemność, o czym marzyliśmy, jakie sytuacje, miejsca, ludzie sprawiali, że czuliśmy beztrosko i znajdować czas na wplatanie tych elementów w nasze życie. Największym problemem większości z nas jest to, że nie potrafimy odnaleźć czasu dla siebie. Przeładowani obowiązkami, zatracamy umiejętność odpoczywania, ale też sprawiania sobie radości, którą karmi się nasza dziecięcość. Dlatego też myślę, że w tym tkwi klucz – w zadbaniu o siebie.

A.J. – Dziękuję za rozmowę. 

Wywiad publikowany został również na łamach strony Subiektywnie by RattyAdalan. 


Aleksandra Sileńska (Redaktor Działu Psychologia/Kącik Mamy Terapeutki) – Socjolog i psycholog z zawodu i pasji, nauczyciel akademicki. Bardzo bliska jest jej praca z dziećmi i ich rodzicami, którzy poszukują wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami. Poszukując inspiracji zawsze chętnie otwiera się na nowe inicjatywy, zwłaszcza te które pozwalają jej poznawać nowych ludzi. Ubóstwia słuchać i rozmawiać. W wolnych chwilach uwielbia czytać, pisać, fotografować, aby następnie móc dzielić się tym z innymi.

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

1 thought on “Horyzont zza kulis cz. 7 – rozmowa z Aleksandrą Sileńską Szefową Działu Psychologii

  1. Przy radach dotyczących rodzicielstwa w pierwszej części tekstu wkradł się błąd przy pisowni nazwiska pana Kołakowskiego, warto szybką poprawkę wprowadzić. 🙂

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via