Horyzont zza kulis cz. 3 – rozmowa z redaktorem działu grozy Patrykiem Poroszewskim

Smakosz kuchni meksykańskiej, miłośnik literatury grozy oraz dobrych filmów, a przede wszystkim nowy redaktor działu grozy. Patryk Poroszewski, bo to właśnie o nim mowa w kolejnej części rozmów zza kulis przeprowadzonej przez Annę Jakubczak. 

Anna Jakubczak – Na początku pytanie nieco formalne. Co skłoniło Cię do dołączenia do ekipy Horyzontu?

Patryk Poroszewski – Skłonił mnie fakt, że chciałem od dawna zajmować się recenzjami, stąd prośba o dołączenie. Do tego okazja do poznania nowych ludzi, chęć zmian i przede wszystkim możliwość rozwoju talentów.

A.J. – Co podoba Ci się w redakcji najbardziej?

P.P. – Tak, jak wspomniałem wcześniej, możliwość rozwoju, pisanie tekstów na spokojnie bez stresu, to świetna sprawa.  Nic nie jest tu narzucone, jeśli chodzi o tematykę. Można się na ten czas oderwać od rzeczywistości i oddać w całości pisanemu tekstowi.

A.J. – Przejdźmy do Twoich pasji. Zdradziłabyś o nich coś więcej?

P.P. – Jak najbardziej, moją pasja są książki i filmy wszelakich rodzajów. Od wielu lat kocham filmy, świetnie się czuje w ich towarzystwie i nie wyobrażam sobie z nich zrezygnować, z książkami tak samo. To moje najukochańsze hobby. Moja pasją są także góry, po których wręcz uwielbiam chodzić, czuje się wówczas jak przysłowiowa ryba w wodzie.

A.J. – Lubisz także gotowanie, jaka kuchnia jest Ci szczególnie bliska?

P.P. – Zdecydowanie kuchnia meksykańska.

A.J. – Czym inspirujesz się w kuchni? Lubisz eksperymentować w gotowaniu, czy bardziej stawiasz na tradycję?

P.P. – Eksperymentowanie jest ważne, ale wiadomo nie ma to jak tradycja. Kocham tradycyjne potrawy i uwielbiam ich cudowny smak, zwłaszcza wspomnianej kuchni meksykańskiej. 

A.J. – Wiążesz swoją przyszłość z gotowaniem?

P.P. – Nie, traktuje to jedynie jako formę rozrywki. Swoją przyszłość wiążę bardziej z filmami, nad którymi lubię spędzać każdą wolną chwilę. Gotowanie jest fajne, ale na dłuższą metę to ciężki kawałek chleba.

A.J. – W Horyzoncie zajmujesz się działem grozy, jak zaczęła się Twoja przygoda z tym gatunkiem? Od jakiego autora?

P.P. – Moja przygoda miała początek w 2007 roku, gdy obejrzałem swój pierwszy w życiu film grozy. Nosił on tytuł Halloween: Powrót, wówczas bardzo się bałem, ale po jakimś czasie chciałem więcej i więcej, aż tak zostało do dziś.

A.J. – Masz swoje ulubione filmy i książki z tego gatunku?

P.P. – Naturalnie, że mam. Moim ulubionym filmem z gatunku grozy jest Krzyk. Według mnie jest świetnie zrobiony, cudownie poprowadzony i naprawdę ma klimat i napięcie narastające i utrzymujące się przez cały seans. Do dziś wracam do niego bardzo często i ani trochę mi się nie przejadł. Natomiast książka to zdecydowanie Ed i Lorraine Warren Demonolodzy. Świetnie napisana, naprawdę upiorna. Podczas czytania bałem się zajrzeć pod łóżko, dawno czegoś takiego nie czułem. 

A.J. – Dlaczego poleciłbyś naszym czytelnikom właśnie literaturę grozy?

P.P. – Ponieważ literatura grozy jest bardzo ciekawa, dostarcza niezapomnianych emocji i wrażeń, a także nie pozwala o sobie zapomnieć. Można się naprawdę oderwać od rzeczywistości podczas czytania i spędzić miło czas. Literatura grozy to naprawdę świetne doznanie, do którego warto wracać i go pielęgnować. Tak, jak mówiłem, polecam, bo jest naprawdę za co.

A.J. – Dziękuję za rozmowę.

 

Wywiad ukazał się również na łamach strony www.annajakubczak.wordpress.com


Patryk Poroszewski (Redaktor Działu Grozy) –  mam 19 lat. Mieszkam w Bełchatowie i uczęszczam do ostatniej klasy technikum gastronomicznego. Interesuję się przede wszystkim kinematografią oraz literaturą grozy. Poza tym lubię chodzić po górach i gotować. Piszę recenzje filmów oraz książek, a także opowiadania. W przyszłości chciałbym zostać tłumaczem.

 

 

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

1 thought on “Horyzont zza kulis cz. 3 – rozmowa z redaktorem działu grozy Patrykiem Poroszewskim

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via