Ekteklyczne muzykowanie czyli z OFF’em pod prąd

Kalendarz wydarzeń muzycznych nie tylko w Polsce w ostatnich latach uległ niebywałej przemianie. Nie ma już letniego weekendu, w którym nie odbywałby się festiwal muzyczny czy inne wydarzenie warte uwagi. Jest jednak na festiwalowej mapie Polski taka impreza, którą wyróżnia nie tylko unikalna atmosfera i wyjątkowe przeżycia. OFF Festival to wysmakowane połączenie muzycznych gatunków okraszone marzeniami i pasją dzielenia się muzyką!

Z łaciny inny; z angielska modyfikować, zmieniać. Alter. Coś innego, sprzecznego z tym, co powszechne i dostępne ogółowi. Alternatywny, alternatywna. Muzyka. Muzyka alternatywna – nie gości w komercyjnych stacjach radiowych czy telewizyjnych. Przeczy chłamowi serwowanemu od rana do wieczora na falach pospolitego eteru. Jest ambitna, niszowa i awangardowa. Wykracza poza utarte i promowane ciągle tak samo nurty, zaskakuje, poszerza muzyczne horyzonty swoich odbiorców, otwiera drzwi do nowych kulturalnych światów. Trudno wskazać konkretny gatunek, bo alternatywą może być zarówno andyjski folk, jak i brytyjski rock. Tak więc muzyka alternatywna to nie gatunek – to raczej osobliwe podejście do twórczości.

W tym podejściu niewątpliwie zakochał się swego czasu pewien 12-letni chłopiec. Z wypiekami na twarzy nagrywał na kasety magnetofonowe utwory puszczane w audycjach „Wieczór płytowy” czy „Romantycy Muzyki Rockowej”. Z czasem uzbierała mu się imponująca kolekcja, którą z dumą prezentował swoim kolegom. Venom, OMD, Art Garfunkel i zaraz potem Run DMC – spektrum nagraniowych gatunków mógł zaskakiwać. Po latach jego kolekcja kaset „przeobraziła się” w line up najbardziej off’owego wydarzenia muzycznego w Polsce. Chciałem stworzyć pierwsze w Polsce wydarzenie, które połączy fanów muzyki i artystów ze wszystkich zakątków świata. Chciałem robić rzeczy, o których inni mówili mi, że się nie robi. Mieszanie gatunków, gwałtowne zmiany epok i brzmień? Robimy to. Łamanie schematów, wyznaczanie trendów? Proszę bardzo. Zapraszanie artystów innowacyjnych, ale niemal u nas anonimowych i pokazywanie ich na największych scenach? Z największą przyjemnością. Tak o swoim „dziecku” – OFF Festival’u pisze jego twórca, Artur Rojek

Pierwsze cztery edycje festiwalu odbywały się w Mysłowicach – rodzinnym mieście artysty. Wydarzenia przyciągały tysiące widzów skuszonych perspektywą zobaczenia nie tylko polskich (m.in. Lech Janerka, Maria Peszek), ale i zagranicznych artystów (m.in. The White Birch, The National). Z czasem piknikowy nastrój pierwszej edycji zaczął ustępować miejsca autentycznemu przeżywaniu muzyki – nowej, odważnej, prowokującej. Odmiennej od tego, co proponowano gdzie indziej. Od 2010 roku wydarzenie odbywa się w Katowicach na zielonych terenach Doliny Trzech Stawów.

Przez kolejne lata festiwal ewaluował – swym odbiorcom proponował nie tylko wciąż wyjątkową, często zaskakującą muzykę. Kultura wysoka jest tu doceniana i szeroko prezentowana. Swoje miejsce znalazły tu sztuki wizualne, design czy literatura. Ta ostatnia ma tu swoje wyjątkowe miejsce. Kawiarnia Literacka to projekt, który nie tylko daje wytchnienie od muzycznych podróży festiwalowym uczestnikom. Prowokuje, skłania do myślenia, często refleksji, daje możliwość obcowania z osobistościami świata słowa pisanego (choć nie tylko). Tegoroczną odsłonę Kawiarni Literackiej zdominuje słowo „czasami”. Tematem przewodnim rozważań będzie to, co ważne dla współczesnej literatury oraz jej twórców i twórczyń. Ale to nie wszystko – oprócz dyskusji będzie można posłuchać literatury na żywo: autorzy i autorki będą czytać swoje teksty przy improwizowanej muzyce; literatura splecie się z dźwiękiem. Będzie też niespodzianka – słuchowisko na żywo. Fragment powieści „Zły” Tyrmanda zaprezentują na żywo aktorzy i aktorki na co dzień nagrywający słuchowiska i audiobooki Biblioteki Akustycznej. Jak co roku Kawiarnia Literacka zainspiruje do czytania – oprócz księgarni festiwalowej Empik (partner Kawiarni) znajdzie się również wystawa okładek w ramach kampanii „Oceniaj książkę po okładce”, między spotkaniami i słuchowiskami będzie można posłuchać muzyki granej przez DJa, a dla tych, którzy na terenie festiwalu chcieliby spokojnie poczytać stanie Domek Czytelniczy. Spotkania w Kawiarni Literackiej poprowadzą: Sylwia Chutnik – pisarka, kuratorka Kawiarni Literackiej, współprowadząca program Barłóg Literacki, Karolina Sulej – dziennikarka i pisarka, współprowadząca program Barłóg Literacki i Adam Szaja – dziennikarz, prowadzący blog smakksiazki.pl.

OFF Festival to miejsce, które gości całe pokolenia odbiorców. Z myślą o najmłodszych powstała Piaskoffnica – miejsce, w którym juniorzy i ich opiekunowie mogą miło i kreatywnie spędzić festiwalowy czas.

Oczywistym jest, iż nie samą muzyką człowiek żyje. OFF’owa strefa gastro co roku oferuje niezwykłą różnorodność dań wielu kuchni świata. Zatem OFF Festiwal to nie tylko pokarm dla duszy – ciało również może zakosztować w gastro-alternatywie 😉

Afrobeat, art punk, drone, experimental pop, foot work, glam rock, hiplife, lo-fi, yass… przedstawicele m.in. tych „egzotycznych” odmian muzycznych gościć będą na czterech scenach tegorocznego OFF Festival’u. Przed katowicką publicznością zaprezentują się m.in. M.I.A., The Como Mamas, Turbonegro, Aurora, Ariel Pink, Big Freedia czy rodzima Kapela ze Wsi Warszawa z projektem „re:akcja mazowiecka”. Zapowiada się zatem ekteklycznie, barwnie i bardzo wyjątkowo!

OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie off-festival.pl.

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Aneta Czarnocka-Kanik Contributor
Redaktor Działu Sztuka/Wydarzenia w: Magazyn Kulturalny Horyzont
Aneta Czarnocka-Kanik – urodziła się, mieszka i pracuje w Jastrzębiu-Zdroju. Absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zawodowo związana z turystyką, PR, a obecnie marketingiem terytorialnym. Prywatnie żona i matka dwóch dorastających chłopców. Uwielbia spać i nade wszystko czytać do poduszki. Prócz męża i synów ma jeszcze dwie miłości: kota Hultaja i fotografię. Od kilku lat wraz z życiowym towarzyszem Maciejem realizuje pasję związaną z fotografią koncertową. Prócz tego dokumentuje lokalne wydarzenia, uwiecznia portrety i próbuje sił w reportażu. Jako członek Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” ciągle rozwija swoją pasję nie tylko poprzez warsztaty, szkolenia czy spotkania z autorytetami tej dziedziny sztuki, ale przede wszystkim realizując różnorodne projekty czy wymieniając myśli z innymi osobami „chorymi na fotografię”.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via