Czyste Zło. Potęga Nieumarłych – debiut, który zaskakuje.

W ofercie wydawnictwa Novae Res pojawiła się w tym roku książka wychodząca poza schematy tradycyjnych pozycji z gatunku fantasy. Czyli Czyste Zło. Potęga Nieumarłych autorstwa młodego debiutanta ze Szczecina Dawida Przybysza. Myślisz, że czytałeś już wszystko? Prawdziwa fantastyka dopiero przed Tobą! Slogan na tyle okładki brzmi bardzo zachęcająco… a jak jest w rzeczywistości? Dowiecie się z powyższej recenzji.

Jak wspomniałam we wstępie. W powyższej recenzji mamy do czynienia z debiutem literackim, w którym autor zaskakuje nas konstrukcją swojej fabuły. Bowiem jako czytelnicy przyzwyczailiśmy się, że w książkach tego typu akcja toczy się na korzyść tych dobrych bohaterów, nawet, kiedy początkowo wydaje się, że jest zupełnie inaczej. A Czyste Zło. Potęga Nieumarłych wychodzi poza ten kanon, ponieważ zostało napisane z perspektywy i na korzyść czarnych charakterów. Już sam tytuł wskazuje, że mamy do czynienia z Nieumarłymi, czyli rasami obdarzonymi drugim (martwym) życiem i niesamowitymi zdolnościami mistycznymi. W książce pojawiają się bowiem tajemniczy magowie arcylisze na przodzie z przywódcą Magarionem, mamy też wiedźmy, wilkołaki, trolle, wampiry, rasę eldarów czy święte elfy. Pojawiają się również ludzie, ale są oni raczej gdzieś w tle. Na uwagę za to, zasługuje postać pewnego księcia, który można powiedzieć gra główną rolę w niniejszej powieści. Są też postaci zwierząt, które jak zawsze charakteryzuje oddanie człowiekowi (w tym wypadku Nieumarłym), mamy kruka Gregora, kota Upiora czy wilki poświęcające swe życie w walce.

Czyste Zło. Potęga Nieumarłych jest też bogate w wiele barwnych opisów przyrody, dzięki czemu możemy w łatwy sposób wyobrazić sobie każdą z poszczególnych krain. Nie są one przesadzone, a ciekawie wplątują się między bardzo dobrze odtworzone dialogi, które wychodzą niezwykle naturalnie. Jest to ogromny atut, zwłaszcza z powodu tego, że dialogi bywają największą zmorą debiutujących adeptów rzemiosła pisarskiego. Zapewne wielu czytelników zgodzi się, że napisanie dobrego dialogu, w którym nie wyczuwa się sztuczności czy nieporadności warsztatowej to prawdziwa sztuka. Autor jednak zaskakuje niebywałą zwinnością zarówno w kwestii stylizacji rozmów bohaterów, ale również prowadzenia fabuły w bardzo dynamiczny sposób. Co widać po przeplatanych wątkach, tajemnicach bohaterów i ich burzliwych niekiedy osobowościach. Czytelnik nie ma okazji, by oderwać się od lektury, która po prostu wciąga. Chociaż, muszę przyznać, że przez pierwsze kilka stron trzeba przyzwyczaić się do stylu powieści, i nieco archaicznego języka Magariona. Jednak zagłębiając się w fabułę, ciekawość i smak tego, co jest dalej, narasta.

Co zwróciło moją uwagę, to tworzone nazwy zaklęć rzucane przez magów i wiedźmy oraz wymyślony przez autora prastary język elfów. Dodatkiem do książki, umieszczonym na skrzydłach okładki jest mapa wszystkich krain opisywanych w książce. W moim odczuciu jest to ciekawy zabieg, jednak niektórzy mogą doszukiwać się nawiązań np. do Hobbita J.R.R. Tolkiena..

Podsumowując. Pomimo iż podchodzę do debiutów dość sceptycznie, ten naprawdę jest zaskakujący, dopracowany i po prostu udany. Mogę polecić lekturę powieści Dawida Przybysza zarówno fanom fantasy, którzy poszukują czegoś nowego w tym gatunku, jak również dla osób, które nie przepadają za tym rodzajem powieści, bo dzięki tej książce być może przekonają się do tego gatunku. Jednak w obu przypadkach będzie to naprawdę ciekawa przygoda ze światami Nieumarłych.

A jako ciekawostkę załączam specjalnie nagrany trailer do powieści.


Recenzja ukazała się również na łamach strony Anna Jakubczak. E-tuszem o kulturze i twórczości.

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

2 thoughts on “Czyste Zło. Potęga Nieumarłych – debiut, który zaskakuje.

  1. Gratulacje debiutu! Super, że wydawnictwo novae res stwarza taką możliwość. Okładka nieco mroczna. Liczę na mocne wrażenia 😀

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via