Dział „Psychologia” w większości współczesnych księgarni obfituje w publikacje, które niestety niewiele mają wspólnego z tą dziedziną nauki. Sporą część półek zajmują poradniki, które doradzają nam np. jak wzbogacić się w 10 dni lub wyjaśniają, czym jest mandala życia. Z punktu widzenia psychologa takie rozwiązania jest dla mnie szalenie irytujące, ponieważ podtrzymuje niewłaściwe skojarzenia z tym, na czym właściwie polega pomoc oferowana w gabinetach terapeutycznych. Na szczęście, wśród tych mniej lub bardziej wartościowych lektur ukryte są prawdziwe perełki, do których niewątpliwie należą książki autorstwa Reginy Brett.

Spoglądając na kolorowe okładki i podtytuły 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu, czy 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym nietrudno jest oprzeć się wrażeniu, że oto znów mamy przed sobą amerykańskie poradniki dobrego życia. Jednak już pierwsze rozdziały potrafią nas przekonać, że książki które mamy w rękach są prawdziwą skarbnicą inspiracji.

Brett z charakterystyczną dla siebie lekkością opisuje różne trudne życiowe sytuacje. Przeplatając je osobistymi wątkami, przypowieściami i historiami ludzi, których spotkała na swojej drodze nadaje im uniwersalnego charakteru, dzięki któremu każdy czytający może znaleźć w nich kawałek siebie. Wartość jej tekstów ukryta jest w nienarzucającym się charakterze. Dzięki temu odbiorcy nie otrzymują gotowego planu działania, który doprowadzi ich do spełnienia lecz otrzymują coś znacznie cenniejszego- wskazówki przydatne w drodze do jego osiągnięcia.

Felietony autorki są lekturą wielokrotnego użytku. Za każdym razem można odnaleźć w nich coś innego, aktualnego dla danego momentu w naszym życiu. Niezwykłą mocą tych tekstów jest to, że nawet jeśli poruszają niełatwe tematy, pozostawiają w czytelnikach wiele pozytywnych odczuć. Między innymi dlatego, mówi się o terapeutycznym wpływie przekazywanych przez Brett treści. Autorka zapraszając nas do pisanych prze siebie historii stwarza przestrzeń, w której możemy zastanowić się nad sobą i własnymi dylematami. Podpierając się na przytaczanych przez nią przykładach zyskujemy motywację do tego, by wprowadzić zmiany do własnego życia. Sama wielokrotnie widziałam, jak moje pacjentki zainspirowane lekturą książek Brett zyskiwały nowe spojrzenie, a co za tym idzie dodatkowe źródło siły do sprostania swoim problemom.

Regina Brett uczy nas, jak wiele można zyskać dopatrując się piękna w codziennych sytuacjach. Zachęca do tego by zwracać uwagę na ludzi, którzy przewijają się przez naszą codzienność, by otaczać się przedmiotami i słowami, które dodają nam mocy i podejmować trud spoglądania na nasze zmartwienia z wielu różnych perspektyw. Czas spędzony z bestsellerami Jesteś cudem i Bóg nigdy nie mruga to niezwykle wzbogacające lekcje dbania o siebie i prawdziwa inwestycja w swój rozwój.

Polecam serdecznie jako psycholog i wierna czytelniczka!

 

Agnieszka Maciejewska Administrator
Agnieszka Paulina Maciejewska (Zastępca Redaktor Naczelnej oraz Kierownik ds. PR) – Urodzona 23 kwietnia 1993 roku, rodowita szczecinianka. Studentka Technologii Chemicznej na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Asystentka w dziale promocji w Akademickim Radiu Pomorze. Miłośniczka muzyki, sztuki oraz kultury szeroko rozumianej pod tymi pojęciami. Otwarta na poszerzanie i odkrywanie kolejnych Horyzontów.
follow me

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via