AntyWalentynki na Krechę za nami – czas podsumowań.

Od walentynek mija miesiąc, jednak warto podsumować zakończone niedawno wydarzenia artystyczne, które z tejże walentynkowej okazji miały miejsce w wielu miastach Polski odbywając się w ramach ogólnopolskiej akcja antyWalentyki na Krechę.

W tym roku miałam okazję jako poetka wziąć udział w szóstej edycji tejże akcji, której inicjatorem są Literyczna Grupa Na Krechę przewodzącą przez Łucję Dudzińską, poznańską poetkę i animatorkę kultury oraz FONT – Fundacja i pismo. Projekt zrzeszał ze sobą artystów m.in. z Poznania, Łodzi, Szczecina, Krakowa, Wrocławia, a nawet Drezna i Barlinka. W dniach od 10 do 17 lutego na terenie prawie całej Polski rozdawane były pocztówki z wierszami poetów biorących udział w akcji, do których grafiki stworzyli Rafał Babczyński, Maria Kuczara, Jadwiga Włudarczyk, Ewa Kreft, Katarzyna Borczyńska, czy Joana Bea Świerc. Pocztówki rozdawali poeci m.in w kawiarniach, pubach, urzędach, bibliotekach, szkołach, a nawet na stoku narciarskim, w krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym czy  Szkole Głównej Służby Pożarniczej. W Szczecinie akcję wsparły m.in Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 28, Kawiarnia “Fanaberia” mieszcząca się na ul Bogusława 5 oraz Lodziarnia “Fabryka Lodów” znajdująca się w centrum miasta na ul Śląskiej 4. 

Podczas wszystkich sześciu edycji rozdano ponad 64 tysiące pocztówek z erotykami  319 wzorach.  Rok 2017 był dla akcji przełomowy, gdyż padły, aż trzy rekordy: na ilość województw biorących udział w akcji, wzorów oraz samych rozdanych pocztówek, których liczba przekraczała 18 tysięcy.

Główną ideą akcji, której towarzyszyło wiele imprez artystycznych, jak choćby Integracje Literackie- Hyde Park w Swarzędzu, czy przeróżne wieczory autorskie i wernisaże, do których jako najważniejsza zaliczana jest WierszyStawka, czyli wystawa wszystkich pocztówek, która odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu i w Młodzieżowym Domu Kultury nr , podczas otwarcia galerii nastąpiło rozstrzygnięcie IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Erotyk Na krechę im. T. Stirmera. Statuetkę zdobył Mariusz S. Kusion. Środowisko literackie integrowało się również w Wiśle oraz Krakowie w Pracowni Piwnicy Pod Baranami.

Wszyscy zainteresowani poezją rozdawaną podczas akcji na pocztówkach zapraszam do galerii zdjęć zamieszczonych na stronie organizatorów dostępnej pod linkiem:

https://www.facebook.com/pg/GrupaLiterycznaNaKreche/photos/?ref=page_internal

Działo się naprawdę wiele, a jeszcze więcej przed nami.

Już teraz zapraszam za rok, na kolejną edycję.

Niech będzie nas więcej!

 


Relacja ukazała się również na stronie: www.annajakubczak.wordpress.com

 

  • Inne tego autora
  • Polecane
Anna Jakubczak Administrator
,
Anna Jakubczak vel RattyAdalan (Redaktor Naczelny) – (1994) poetka, prozatorka, publicystka, redaktor naczelna Magazynu Kulturalnego Horyzont oraz organizatorka spotkań autorskich w Książnicy Pomorskiej. Studentka dziennikarstwa i zarządzania mediami oraz studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Współpracuje ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich, Inku Szczecińskim Inkubatorem Kultury, Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach, portalem SilesiaYoung, Wydawnictwem Edgard oraz kilkoma polskimi zagranicznymi organizacjami. Swoją twórczość publikowała w wielu antologiach, zarówno w Polsce i zagranicą. Jest stałą autorką w cyklu poetyckim The Year of The Poet, wydawanym przez amerykańskie wydawnictwo Inner Child Press, kierowane przez Williama St. Petersa. Wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Jóżefa Bursewicza O Złotą Metaforę za wiersz Przypinka. Autorka tomu poetyckiego Ars Poetica (Londyn, 2013), w przygotowaniu kolejny tom Rozmowy nocą oraz powieść Wiatr nadziei.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Share via