Wolność – szkice artystyczne

Po długiej przerwie wraca cykl Horizon Art. Co dwa miesiące na łamach naszego pisma pojawiać się będą prace malarskie, graficzne i rzeźbiarskie redaktorów magazynu oraz osób współpracujących. Wszystkich miłośników sztuki zapraszamy do przejrzenia galerii prac naszej redatkorki Małgorzaty „MarGoth”Goludy, więcej w poniższym artykule.

Polecamy

Redakcja Magazynu Kulturalnego Horyzont

 

Seria prac pt. Wolność składa się z sześciu studiów rysunkowych, skupiających się na okazaniu czaszek zwierząt, człowieka oraz demona. Każda z prac przedstawiająca daną istotę, jest wykonana na brystolu w barwie adekwatnej do jej środowiska życia. Jedynie człowiek i demon rozrysowani są na barwach kojarzących się z ich kolorytem skóry. W przypadku człowieka wzięłam pod uwagę większość populacji.

Można zadać sobie pytanie: „Co niezwykłego jest w rozrysowaniu tak przeciętnego tematu, jak czaszki?”. Pragnę zwrócić uwagę na pewien czynnik, niezmiennie powtarzający się w każdej pracy. Jest nim krata, składająca się z czarnych prętów w białej poświacie. Obserwator zapewne zauważy, że krata na każdym rysunku, pomijając demona, przerywa się w miejscach zobrazowania czaszki.

Krata jest symbolem życia. Biała poświata, zaś symbolizuje duszę, natomiast czaszka – śmierć.

Każda z prac przywołuje istoty Boskiego stworzenia. Wszystkie z nich, poza demonem, posiadają duszę. Max Planck, będący protagonistą w zakresie fizyki kwantowej, uznał na forum w 1944 r., że każda cząstka życia, łącznie z atomami tworzącymi detale i ogóły wokół nas, posiada świadomego, inteligentnego ducha, który jest praprzyczyną materii i wprawia wszystko w ruch.

W mojej opinii każda istota jest wolna dopiero po śmierci – stąd urzeczywistnienie czaszek, przerwanych krat oraz całościowy tytuł Wolność. Aczkolwiek początkowo tytuł może wydawać się niedopasowany do omawianych motywów serii.

Niemniej studium czaszki demona różni się od reszty pewnymi szczegółami. Mianowicie jest największa, zaś krata nie jest otoczona białą poświatą i ściśle przylega do konturów rysunku. Tym sposobem chciałam przedstawić jasny podział między kwintesencją umiłowaną przez Boga w postaci dusz ludzi i ich pomniejszych braci, a potępieniem, które przypuszczalnie już przez wieczność pozostanie w mrokach odrzucenia.

 

This slideshow requires JavaScript.

 


735014_335524599895632_1876930104_nMałgorzata Goluda – (Główny grafik/redaktor Malarstwo) –  członek ZLP Oddział w Szczecinie. Studiowała w ZUT, kierunek Wzornictwo. Obrona dyplomu licencjackiego w marcu 2013r. Podczas studiowania organizawała kilku wernisaży i wystaw surrealistycznych grafik, w Szczecinie (http://sigma.blogx.pl/).

Do dnia dzisiejszego wydała 5 książek: „Surrealistyczne Grafiki Małgosi Goludy” -Wydawnictwo FOKA Szczecin 2008; „Droga” tomik poezji wraz z grafikami – Wydawnictwo hogben Szczecin 2011; „Szkoła czasu”- Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013; „Biały labirynt”- Warszawska Firma Wydawnicza Warszawa 2013; „Otwórz oczy” tomik poezji w serii: akcent– Wydawnictwo hogben Szczecin 2015;

Redakcja Administrator
Magazyn Kulturalny Horyzont – nieformalne pismo internetowe założone 5 września 2015 r. przez dziennikarkę, poetkę i kandydatkę do ZLP Oddział Szczecin Annę Jakubczak. Horyzont ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji, zachęcać do rozwoju osobistego i poznawania świata oraz dawać możliwość pokazania się szerszemu gronu poprzez organizowanie spotkań autorskich, wernisaży, slamów poetyckich i innych imprez kulturalnych we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie, Książnicą Pomorską, Starą Rzeźnią oraz Regionalnym Stowarzyszeniem Literacko-Artystycznym w Policach.
follow me

Dodaj komentarz